KÁTHMANDU.
Termín vypršal v noci na dnes. Úrady uviedli, že prezident má možnosť termín predĺžiť.
Nepál je bez účinnej vlády odvtedy, ako skolabovala maoistická koalícia po mocenskom boji s prezidentom. Skupina 22 politických strán uviedla, že sa postaví za umiernenú Komunistickú stranu Nepálu - zjednotených marxistov-leninistov (CPN-UML), aby táto vytvorila vládu.
Strany však údajne vyjednávali ústupky a výhody pre svojich poslancov ako protislužbu za ich podporu. Maoisti sľúbili, že budú vládu bojkotovať a usporadúvať protesty na uliciach, kým prezident nezruší svoje rozhodnutie vrátiť do úradu veliteľa armády, ktorého z postu zosadil predseda vlády Pušpa Kamal Dahal.
Podľa maoistov sa prezident buď musí ospravedlniť, alebo strany vyhlásiť jeho krok za neústavný. Len po splnení jednej z týchto podmienok sú ochotní podporiť novú vládu.
Dahal rezignoval po tom, ako Jadav znovu dosadil na post armádneho veliteľa Rúkmanguda Katavala. Toho Dahal odvolal pre obvinenia, že ignoroval nariadenie, aby nerobil nábor na nových členov armády, a odmietal akceptovať moc civilnej vlády. Väčšina politického spektra maoistov za odvolanie kritizovala.
Súčasná kríza v krajine je veľkým úderom pre mierový pakt z roku 2006, ktorým sa skončila desaťročná občianska vojna medzi maoistami a armádou. Mierová dohoda uviedla maoistov do hlavného politického prúdu a zvíťazili aj v minuloročných voľbách.
Správu priniesla tlačová agentúra DPA.