PRAHA, BRATISLAVA. Panelový dom v tvare U na barrandovskom sídlisku je od piatku najstráženejší v Prahe. Býva v ňom totiž nový český premiér. Jan Fischer sa odmietol nasťahovať do premiérskej Kramářovej vily a po voľbách v októbri sa chce vrátiť aj k svojmu pôvodnému povolaniu štatistika.
Žiadne rozmarnosti
Úradnícka a prechodná. Také sú najčastejšie prívlastky novej českej vlády Jana Fischera, ktorú prezident Václav Klaus vymenoval v piatok.
Vznikla na základe dohody ODS, ČSSD a zelených po tom, ako v marci opozícia zosadila kabinet Mirka Topolánka. Česku bude vládnuť len niekoľko mesiacov – do vzniku novej po predčasných voľbách v októbri.
Fischerova vláda však nezaháľala a zasadla už v piatok. „Nie je to gesto,“ vysvetlil na svojej prvej tlačovke premiér Fischer a hneď oznámil, že rozpočet na rok 2010 bude „striedmy a zdržanlivý“.
V Česku sa dokázala spojiť jedna zbytočnosť a jedna nevyhnutnosť do jedného príbehu.
Čítajte komentár Petra Schutza.
Úradnícky kabinet popasuje s ekonomickou krízou, ktorá spôsobila obrovskú dieru v rozpočte a prepad ekonomiky. „Rozmarnosť na budúce roky si v žiadnom prípade dovoliť nemôžeme,“ podotkol čerstvý premiér.
Kríza nie je jediným Fischerovým súperom. Na európskom poli čelí ambíciám euroskeptického prezidenta. České médiá špekulujú, že Klaus by mohol viesť júnový summit únie. Ten bude rozhodovať o budúcom šéfovi eurokomisie a zárukách pred novým írskym referendom o Lisabone, ktorý Klaus tvrdohlavo odmieta. Summitom doteraz predsedal Topolánek, prezident šéfoval len jednému – summitu s Japonskom.
Aj pre predsedníctvo nepovedie prvá cesta nového premiéra na Slovensko, ale netradične do Bruselu. Do Bratislavy príde v nedeľu len minister zahraničia.
Toto nie je vláda, ktorá sa rozkukáva, to nie je vláda, ktorá nastupuje za chodu. Ona nastupuje priamo za behu.
Jan Fischer, čerstvý český premiér a šéf Európskej únie
Fischer: Nebudem bábka
Premiéra so slabým mandátom však môžu nakoniec prevalcovať veľké krajiny. Istý francúzsky diplomat sa tento týždeň denníku Le Point posťažoval, že za českého predsedníctva „Európa zmizla z mapy“.
Piatok narušil hneď niekoľko politických tradícií. Prezident Klaus, ktorý sa nikdy netajil odporom k Topolánkovi, si na rozdiel od minulosti nepodal ruku s odchádzajúcim premiérom ani jeho ministrami. Len druhý raz od rozdelenia federácie je premiérom bývalý člen KSČ. Prvýkrát to bol úradnícky premiér Josef Tošovský v 90. rokoch.
A po dlhých rokoch sa vláda v Česku spolieha na jasnú parlamentnú väčšinu (153 poslancov z 200) a nie na prebehlíkov. Výmenou za to je však podľa českých komentátorov zákulisný vplyv strán. „Nebudem poslušná bábka a vláda nebude pracovať podla pokynov straníckych sekretariátov,“ sľúbil pre MF Dnes Fischer.
Kliknite - obrázok zväčšíte.
Fischerov Slovák prekáža ČSSD
V letnej vláde sedia dvaja ministri so slovenským pasom.
PRAHA, BRATISLAVA. Spoločný štát už Česi a Slováci nemajú, vládu však áno. V piatok sa českými ministrami stali aj dvaja Slováci. Gustáv Slamečka šéfuje doprave, Ladislav Miko životnému prostrediu.
Najväčšiu pozornosť na seba strhol Slamečka ako prvý minister v histórii Česka, ktorý nemá jeho občianstvo. Podľa socialistov predstavuje bezpečnostný problém. „Ak by v súvislosti so Slamečkom vzniklo nejaké bezpečnostné riziko, české tajné služby by mali problém zohnať informácie z jeho minulosti,“ citovali poslanca ČSSD Františka Bublana Lidové noviny.
„To, že som Slovák, nie je nič proti ničomu. Aj tak už dlhší čas uvažujem o tom, že by som požiadal o české občianstvo,“ povedal denníku minister so slovenským pasom. Slamečka (50) sa síce narodil a vyštudoval na Slovensku, už 13 rokov však žije v Česku.
Na výčitku bulváru, že stále hovorí po slovensky, Slamečka zareagoval, že ak bude treba, naučí sa aj po česky.
Minister Miko (48) je iný prípad. Okrem slovenského má aj český pas a hovorí po česky.
Pavol Szalai