ISLAMABAD, PRAHA. Pakistanskej vláde došla trpezlivosť. S talibmi prestáva rokovať a pristupuje k ich fyzickej likvidácii.
V piatok pakistanský premiér Jusuf Raza Gilaní vydal príkaz, aby armáda začala vyčistenie celého územia Pakistanu od rebelov a teroristov. Zo Spojených štátov ho podporil pakistanský prezident Asef Ali Zardárí, ktorý je na oficiálnej návšteve. Vojenská operácia musí podľa neho pokračovať až do úplného víťazstva legitímnej pakistanskej vlády.
Zúfalá situácia civilistov
Z územia, kde sa bojuje, utiekli podľa OSN v posledných dňoch 200-tisíc ľudí, ďalších 300-tisíc sa snaží región opustiť. Hlavným centrom odporu talibov sa stalo údolie Swat na severozápade krajiny.
Armáda používa aj letectvo a bombarduje predovšetkým oblasť mesta Mongory, kde sú sústredené hlavné talibanské sily. Práve nálety sú dôvodom takého veľkého počtu utečencov.
Asi pol milióna ľudí sa však nemôže stále ešte z mesta a okolia dostať, pretože príjazdové cesty sú ostreľované rebelmi a bombardované vládnym letectvom. Situácia civilistov je zúfalá.
Údolie Swat ležiace pri afganských hraniciach bolo jedinou oblasťou v Pakistane, kde oficiálne Islamabad povolil zavedenie islamského práva šaría. Avšak po tom, čo sa extrémisti snažili obsadiť ďalšie časti krajiny a nútili Pakistancov na dodržiavanie stredovekých pravidiel, odišlo z tejto časti Pakistanu niekoľko stotisíc ľudí. Stali sa utečencami vo vlastnej krajine a teraz sa k nim pripájajú státisíce ďalších, ktoré sa snažia utiecť pred frontom.
Vláda v Islamabade tvrdí, že talibovia boje sami vyprovokovali, keď začali prenikať na ďalšie a ďalšie pakistanské teritóriá. Až potom vedenie Pakistanu zrušilo podpísané mierové dohody s rebelmi a zaútočilo na nich.
Spokojní Američania
Spojené štáty snahu Islamabadu vyrovnať sa s talibmi vítajú. Dohody o neútočení Američania ostro kritizovali, pretože ich pokladali zo strany rebelov len za zastierací manéver, ktorý im mal umožniť lepšie sa pripraviť na vojnu. Okrem toho Washington tento týždeň upozornil Pakistan, že od neho očakáva záruky bezpečnosti pakistanského jadrového arzenálu.
Aj keď velenie pakistanskej armády vyhlasuje, že akékoľvek jadrové zbrane sú pod prísnou kontrolou, vo svete rastú obavy z toho, aby sa zbrane hromadného ničenia nedostali do rúk teroristom.