PRAHA, BRATISLAVA. Českí senátori si zažili svojich 15 minút slávy. Pred zrakmi celej Európy v stredu schválili Lisabonskú zmluvu. Česko zaradili do kategórie krajín, kde zmluvu odobril parlament a čaká na podpis prezidenta. Pripojí sa tak k Nemecku a Poľsku.
Praha bola do stredy poslednou z dvadsaťsedmičky, ktorá sa k zmluve ešte nevyjadrila.
O šesť hlasov viac
Z 81 českých senátorov zmluvu podporilo 54. Na Lisabone sa dokázali zhodnúť členovia ČSSD, ODS a menších strán. Proti eurozmluve zdvihlo ruku 19 občianskych demokratov a jedna komunistická senátorka.
Lisabonská zmluva presadzovanie našich národných záujmov trochu zníži, jej zamietnutie ho znemožní.
Mirek Topolánek, šéf ODS a odchádzajúci premiér
Cestu k hladkému schváleniu vydláždili dvaja senátori z ODS, ktorí opustili sálu tesne pred hlasovaním. Znížili tak počet hlasov potrebných na schválenie. Aj vďaka tomu sa pre Lisabon nakoniec našlo až o šesť hlasov viac, ako bolo treba.
„Naša krajina sa týmto pripája k štátom, ktoré sú odhodlané ísť dôsledne európskou cestou, čo je dobrá správa nielen pre Európu, ale aj pre národné záujmy Českej republiky,“ napísal vo vyhlásení senátor a odchádzajúci minister zahraničia Karel Schwarzenberg.
Sklamaný bol naopak najznámejší český euroskeptik a prezident Václav Klaus. „Postavili sa proti zájmom Českej republiky,“ povedal o niektorých senátoroch ODS, ktorí podľa neho pod mediálnym a politickým tlakom zmenili názor.
Hoci Lisabon schválili ústavnou väčšinou obe komory českého parlamentu, ratifikácia bude úplná, len ak svoj podpis pripojí prezident. Klaus v stredu povedal, že svoj postup oznámi po tom, ako o zmluve znovu rozhodne český Ústavný súd.
Video idnes.cz: Klaus k zmluve: Je to veľké sklamanie
Senátori, ktorí v stredu povedali NIE, totiž hneď oznámili, že Lisabon pošlú sudcom do Brna. „Ústavnú sťažnosť podáme po prázdninách,“ povedal serveru Týden.cz Jaroslav Kubera z ODS.
Senátorom prekáža, že vlani v novembri ústavní sudcovia posudzovali len niektoré časti Lisabonu. Teraz by mali zmluvu posúdiť ako celok.
Barrosova výzva
Sudcovia však podľa politológa Jiřího Peheho rozhodnú rovnako ako vlani. V prospech Lisabonu ich hlasovalo 15, proti nemu ani jeden.
Súd pravdepodobne nerozhodne pred opakovaným írskym referendom na jeseň. Naplnia sa tak Klausove slová z minulosti, že zmluvu podpíše, až keď jej svoje ÁNO povedia Íri.
Klausa k podpisu v stredu nabádal prezident Európskej komisie José Manuel Barroso. „Dúfam, že zostávajúce požiadavky vyplývajúce z českej ústavy aj z ústav ostatných členských krajín budu splnené čo najskôr.“
Barroso už skôr povedal, že Klausov podpis bude pod zmluvou skoro. Nepovedal však, prečo si to myslí a kedy sa tak stane.
Barroso: Schválenie zmluvy je dobrou správou
Predseda Európskej komisie José Manuel Barroso dnes privítal schválenie Lisabonskej zmluvy Senátom českého parlamentu.
"Je to veľmi dobrá správa. Výsledok hlasovania je odrazom úsilia Českej republiky o demokratickejšiu, zodpovednejšiu, efektívnejšiu a súdržnejšiu Európsku úniu," vyhlásil šéf EK.
Barroso zároveň vyjadril presvedčenie, že zostávajúce požiadavky, ktoré vyplývajú z českej ústavy, ako aj z ústav ostatných členských krajín, sa podarí čo najskôr splniť.
Predseda Európskeho parlamentu Hans-Gert Pöttering pripomenul, že schválenie Lisabonskej zmluvy v českom Senáte znamená priblíženie sa k úspešnému ukončeniu ratifikačného procesu v ČR.
"Verím, že český prezident Václav Klaus podpíše tento dokument čo najskôr. Je našim spoločným cieľom, aby nová zmluvy vstúpila do platnosti začiatkom budúceho roka," uvádza sa vo vyhlásení predsedu EP.
tasr
Česi sú pred lisabonským čudom v strehu
Naši susedia eurozmluvu podporujú, hoci ju mnohí z nich nepoznajú.
PRAHA, BRATISLAVA. Lisabonská zmluva je len ďalší Mníchov 1938, ktorý Nemcom umožní ovládnuť Čechov. Podobný názor nie je medzi českými odporcami eurozmluvy ničím výnimočným.
V českej spoločnosti je to však extrém. Prijatie Lisabonskej zmluvy Česi podľa prieskumov podporujú. Súhlas s eurozmluvou vyslovilo od 40 do 60 percent ľudí. Proti schváleniu bola len štvrtina, v niektorých prieskumoch tretina.
Súhlasia opatrne
Problém vzťahu Česi – Lisabon spočíva inde. Rovnako veľa ako jeho podporovateľov je tých, ktorí mu nerozumejú.
Názory Čechov a eurozmluva
Za schválenie bolo 38 % opýtaných Čechov. Zmluvu odmieta 25 % respondentov. Až 37 % ľudí nemá na vec názor. Zmluvu obhajujú voliči ODS, ČSSD a zelených. Proti nej sú najmä voliči KSČM a starší ľudia.
Zdroj: STEM, marec 2009
„Je to pre nich niečo podivné, pred čím sa treba mať na pozore,“ vysvetľuje pre SME šéf agentúry STEM Jan Hartl. Počet ľudí, ktorí vedia, o čom je reč, sa od podpisu zmluvy na konci roku 2007 nijako významne nezvýšil. „Vecne o tom nikto nediskutoval,“ sťažuje sa Hartl.
ODS už nie je to, čo bývala
Posun naopak nastal vo vnímaní členstva v únii. Dnes ho podporujú dve tretiny obyvateľov. K otepleniu vzťahov podľa Hartla prispelo aj šesťmesačné české predsedníctvo. Aj napriek neslávnemu pádu vlády v jeho polovici, sú Česi hrdí na jeho úspechy. „Iracionálny strašiak padá,“ dodáva.
Predsedníctvo nakoniec zmenilo nálady aj v najväčšej euroskeptickej strane – ODS. Z niektorých tvrdých odporcov sa stali obozretní zástancovia. Minister priemyslu Martin Říman vlani pohrozil, že odmietnutie Lisabonu by znamenalo, že „z ODS sa stane ministrana, ktorú nikto nebude brať vážne“. Dlhoročný člen ODS hlasoval ešte v roku 2004 proti vstupu Česka do únie.
Práve voliči euroskeptickej ODS paradoxne patria medzi najväčších zástancov eurozmluvy. „ODS sa premenou len priblížila k vlastným voličom,“ uzaviera Hartl.
Pavol Szalai