MOSKVA, PRAHA. Vojenské manévre NATO sa začali v Gruzínsku bez ohľadu na to, že deň predtým tu bola potlačená vzbura v armáde.
Rusko proti vojenskému cvičeniu pri svojich južných hraniciach ostro protestovalo a varovalo NATO pred chaosom v Gruzínsku a jeho „psychicky chorým" prezidentom Michailom Saakašvilim.
Podľa ruských médií cvičenie zhorší vzťahy so Západom, lebo Moskva považuje Kaukaz výhradne za sféru svojho vplyvu.
Vedenie aliancie vyjadrilo nepochopenie nad rozhorčením Ruska, ale zároveň napomenulo Gruzínsko, aby nezneužívalo spoluprácu s NATO na svoje politické ciele.
Proti manévrom vystupovala i časť gruzínskej opozície a ozbrojených zložiek. Práve vzbura v tankovom pluku Muchrovani mohla byť podľa gruzínskych novinárov protestom vojakov proti prítomnosti NATO v krajine. Iné verzie o vzbure tankistov súvisia s demonštráciami.
Podľa gruzínskeho bezpečnostného analytika Iraklija Sesiašviliho, ktorého citujú ruské médiá, dostal veliteľ pluku príkaz pripraviť sa na zásah proti demonštrantom, čo medzi vojakmi vzbudilo nevôľu a rozhodli sa ju vyjadriť „nepodriadením sa" veleniu armády. Vzburu sa podarilo potlačiť bez použitia sily a opozícia od svojho zámeru blokovať cesty zatiaľ upustila.
Škandály okolo manévrov v Gruzínsku odradili i niekoľko pôvodných záujemcov o účasť. Preto napríklad Arménsko, Estónsko, Moldavsko, Kazachstan, Srbsko, či Lotyšsko nakoniec do Zakaukazska neprišli.
Aj tak je cvičenie považované za významný krok k zblíženiu NATO s postsovietskymi republikami. Symbolické je i to, že sa zatiaľ 212 dôstojníkov z rôznych krajín zišlo na bývalej sovietskej, neskôr ruskej a dnes gruzínskej základni Vaziani, čo je asi 70 kilometrov južne od separatistického gruzínskeho Južného Osetska, obsadeného ruskou armádou.
Cvičenia NATO prebiehajú v rámci programu Partnerstvo za mier a zúčastní sa na nich 13 krajín z radov členov Severoatlantickej aliancie a ich partnerov.