VARŠAVA. Poľský odborový zväz Solidarita pohrozil dnes narušením blížiacich sa osláv 20. výročia slobodných volieb, v ktorých ako hnutie zvíťazil a ktoré predznamenali pád komunizmu.
Solidaritu rozhnevali Európskou úniou podporované plány predaja baltských lodeníc, ktoré zohrali kľúčovú úlohu v prodemokratickom hnutí v 80. rokoch. Premiér Donald Tusk uviedol, že môže odvolať plánované oslavy, ktoré sa majú konať 4. júna v Gdansku, ak tam zorganizuje Solidarita demonštrácie.
"Zatiaľ sme neurobili konečné rozhodnutie, avšak hovoriť ľuďom, aby nebojovali za svoju dôstojnosť len preto, aby nepokazili oslavy niekomu inému, je zlý vtip," uviedol líder Solidarity Janusz Sniadek. "Pozývame (Tuska) na skutočný dialóg. Možno to stále môžeme vyriešiť... Nevzdáme sa boja za základné práva."
Tusk, sám niekdajší aktivista Solidarity, pozval na oslavy do Gdanska viacerých európskych lídrov vrátane nemeckej kancelárky Angely Merkelovej. V poľskej televízii v pondelok večer však hovoril o pochybnostiach, či výročie volieb z roku 1989, ktoré nazval "obrovským pokojným víťazstvom", sa môže osláviť v sprievode "pískania a horiacich pneumatík".
Čiastočne slobodné voľby z júna 1989 priviedli v Poľsku k moci koaličnú vládu pod vedením Solidarity niekoľko mesiacov pred pádom Berlínskeho múru a komunistických režimov strednej a východnej Európy. Rok na to sa líder Solidarity Lech Walesa stal prvým demokraticky zvoleným poľským prezidentom od druhej svetovej vojny. Odvtedy sa Solidarita zmenila na bežný odborový zväz a má len obmedzený vplyv na politiku.
Tuskova vláda vlani pod tlakom EÚ súhlasila s predajom majetku lodeníc v Gdyni a Štetíne po tom, ako im Brusel nariadil vrátenie vyše dvoch miliárd eur štátnej pomoci, ktoré dostali v rozpore s predpismi únie. Tretia, už sprivatizovaná lodenica v Gdansku, čaká na separátne rozhodnutie Európskej komisie o štátnej pomoci.
Walesa minulý týždeň vyzval EÚ, aby lodenice zachránila ako súčasť európskeho dedičstva.