RIJÁD.
Oznámenie Rijádu prišlo po tom, čo prípad vydaja osemročného dievčaťa za viac ako o 40 rokov staršieho muža minulý rok vyvolal medzinárodnú kritiku a zahanbil krajinu.
"Dievča vo veku pod 18 rokov často nie je spôsobilé prevziať zodpovednosť v rodine, predovšetkým vtedy, aj skoro po sobáši porodí," upresnil minister. Saudská Arábia je patriarchálnou spoločnosťou, ktorá presadzuje asketickú formu sunnitského islamu. Tá dáva otcom právo sobášiť svojich synov a dcéry s kýmkoľvek, o kom súdia, že je vhodným kandidátom.
Viacero saudských duchovných vrátane hlavného klerika, veľkého muftiho šejka Abdula Azíza aš-Šejka, víta praktizovanie sobášenia neplnoletých dievčat. Argumentujú tým, že v tom prípade sa vyhnú staropanenstvu alebo pokušeniu nadviazať mimomanželské vzťahy.
Otec osemročného dievčaťa ho vlani prinútil vydať sa za oveľa staršieho muža výmenou za 50.000 saudskoarabských rialov (vyše 10.000 eur). Matka dvakrát neúspešne žiadala súdy o anulovanie manželstva, jeden sudca rozhodol, že dievča bude môcť podať žiadosť o rozvod až po dosiahnutí puberty.
Súd napokon odobril rozvod, keď s ním po rozhovoroch s miestnymi predstaviteľmi a mediálnom tlaku súhlasil aj manžel.
V Saudskej Arábii zákony neurčujú minimálny vek pre uzavretie manželstva. Po rastúcej kritike však minister spravodlivosti ohlásil zákon, ktorý má chrániť malé dievčatá pred nútenými manželskými zväzkami.
Niektoré saudské rodiny môžu primäť k vydaju svojich neplnoletých dcér za oveľa starších mužov finančné dôvody.
Množstvo mladých dievčat v arabskom svete, ktorý praktizuje kmeňové tradície, sa vydá za starších manželov, nie však v predpubertálnom veku.
Zdroj: Reuters
1 20zsl