SME

Úradník Fischer sa vzoprel. Ministrov si vybral sám

Šéf českej dočasnej vlády novým kabinetom ulahodil prezidentovi Klausovi.

Jan Fischer nominoval do kabinetu novej dočasnej českej vlády aj ľudí, na ktorých sa s lídrami strán nedohodol.Jan Fischer nominoval do kabinetu novej dočasnej českej vlády aj ľudí, na ktorých sa s lídrami strán nedohodol. (Zdroj: ČTK)

BRATISLAVA, PRAHA. Česká cesta k stabilite má vážne trhliny. Týždeň pred menovaním nového kabinetu, nie je jasné, kto v ňom bude sedieť, ani kto ho podporí.

Úradnícky premiér Jan Fischer vo štvrtok večer zaskočil šéfov politických strán, keď im predstavil zoznam ministrov v rozpore s ich návrhmi. Sám obsadil rezorty financií, priemyslu aj spravodlivosti. ČSSD, ODS aj zelení ho ostro kritizovali.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Hoci Fischer už svoj zoznam odovzdal českému prezidentovi, je ochotný ešte rokovať. Klaus chce novú vládu vymenovať 8. mája.

SkryťVypnúť reklamu

Paroubek obhajuje ODS

„Predsedovia strán neprejavili ochotu o iných menách diskutovať, pričom verejne opakovane deklarovali, že je výber členov vlády mojou zodpovednosťou," odôvodnil Fischer na dnešnej tlačovke svoj postup.

„Tej nominácii vôbec nerozumiem," komentoval pre ČTK predseda ČSSD Jiří Paroubek Fischerov návrh na ministra priemyslu. Milan Hovorka je podľa Paroubka napojený na končiacu koalíciu. Na post ČSSD nominovala Iva Pěgřímka.

Paroubkovi sa nepáči ani výber ministra financií. Namiesto Tomáša Uvíru, ktorého nominovala ODS, ním má byť Jaroslav Míl. Ten sa podľa Paroubka nikdy financiám nevenoval.

Fischer ešte vybral vlastného ministra spravodlivosti. V prípade ostatných postov podľa serveru iDnes rešpektoval ČSSD a ODS. Ministerstvo životného prostredia však neobsadil a zelených tak z vlády úplne vyšachoval.

SkryťVypnúť reklamu

„Bez konzultácie s politickými stranami nemôže vyťahovať z klobúku vlastných kandidátov," varoval vo vyhlásení šéf ODS Mirek Topolánek s tým, že Fischerova vláda by v Poslaneckej snemovni nemusela získať dôveru. O tú musí podľa českej ústavy požiadať do 30 dní od vymenovania.

Spokojný len Klaus

Pre nejasnosti pohrozil šéf zelených Martin Bursík odstúpením od politickej dohody. Hovorka je podľa neho zástupcom KDU-ČSL, ktorá sa ale od úradníckej vlády dištancovala.

Na Bursíkov návrh zajtra pravdepodobne budú šéfovia strán s Fischerom opäť rokovať.

So zoznamom ministrov, ktorý inak zostáva utajený, je spokojný len prezident Václav Klaus. Zostava mu podľa jeho tajomníka Ladislava Jakla vyhovuje na 95 percent.

„Nevyslovenie dôvery si lídri najväčších strán ešte dvakrát trikrát rozmyslia, než na seba vezmú zodpovednosť za to, že bude ďalej pokračovať vládna kríza," pohrozil Jakl v Českom rozhlase.

SkryťVypnúť reklamu

Fischerov ťah Česko zneistil. Šéfa Českého štatistického úradu doteraz analytici aj médiá považovali za bábku v rukách šéfov strán.

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Svet

Komerčné články

  1. Do čoho sa oplatí investovať: zateplenie, čerpadlo či okná?
  2. Skupina UCED expanduje v Česku aj v strednej Európe
  3. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné
  4. Wolt Stars 2025: Najviac cien získali prevádzky v Bratislave
  5. ČSOB Bratislava Marathon s rešpektom k nevidiacim a slabozrakým
  6. The Last of Us je späť. Oplatilo sa čakať dva roky?
  7. Inalfa otvára v Trnave 80 prestížnych pracovných miest
  8. V Rimavskej Sobote šijú interiéry áut do celého sveta
  1. Skupina UCED expanduje v Česku aj v strednej Európe
  2. Do čoho sa oplatí investovať: zateplenie, čerpadlo či okná?
  3. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné
  4. Musí veda odpovedať na všetky naše otázky?
  5. Neuveríte, že ste v Poľsku. V tomto meste viac cítiť Škandináviu
  6. Na Južnej triede pribudne nový mestotvorný projekt
  7. Prichádzajú investičné príležitosti s víziou aj výnosom
  8. Wolt Stars 2025: Najviac cien získali prevádzky v Bratislave
  1. Neuveríte, že ste v Poľsku. V tomto meste viac cítiť Škandináviu 18 081
  2. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné 8 697
  3. The Last of Us je späť. Oplatilo sa čakať dva roky? 7 203
  4. ČSOB Bratislava Marathon s rešpektom k nevidiacim a slabozrakým 4 432
  5. Do čoho sa oplatí investovať: zateplenie, čerpadlo či okná? 3 227
  6. Inalfa otvára v Trnave 80 prestížnych pracovných miest 2 605
  7. V Rimavskej Sobote šijú interiéry áut do celého sveta 2 242
  8. Pozitívne myslenie nie je všetko. Skutočnú silu nájdete inde 1 864
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu