ARNOLD.
"V Afganistane a susednom Pakistane máme skutočné problémy s Talibanom a al-Káidou," uviedol v americkom štáte Missouri.
"Sú to najpriamejšie hrozby pre záujmy národnej bezpečnosti ... Ako hlavný veliteľ, je mojou povinnosťou zaistiť, že (Usáma) bin Ládin a jeho druhovia nie sú schopní vytvoriť útočisko, zvnútra ktorého môžu zabiť ďalších 3000 Američanov alebo aj viac," dodal americký prezident.
Obamu teší dosiahnutý pokrok, ale nie je spokojný
Prezident USA Barack Obama si dnes pripomenul symbolických sto dní v úrade v americkom štáte Missouri. Dosiahnutý pokrok šéfa Bieleho domu teší, spokojný však nie je, informovala agentúra AP.
Obama dosiahol svoj 100. deň v úrade so silnou podporou verejnosti. Podľa prieskumu Associated Press-GfK schvaľuje jeho pôsobenie v úrade 64 percent Američanov a 48 percent verí, že krajinu vedie správnym smerom.
"Teší ma pokrok, ktorý sme urobili, ale nie som spokojný, povedal Obama na stretnutí na radnici v meste Arnold. Neskôr sa vráti do Washingtonu, kde bude mať tlačovú konferenciu.
Americký prezident poznamenal, že si je istý budúcnosťou, ale neuspokojuje ho súčasnosť. Vyhlásil, že začali s prácou na pretvorení Spojených štátov. Podľa Obamových slov však treba urobiť veľa práce, pretože prvý deň v prezidentskom úrade sa stretol s výzvami "bezpríkladnej veľkosti a rozsahu".
Finančná kríza je najväčší problém
Odmietol kritikov, podľa ktorých si toho berie príliš veľa, keď sa zaoberá hospodárskou recesiou a zároveň rieši zlepšovanie energetiky, vzdelávania a zdravotníctva.
"Zmeny, ktoré sme urobili, sú zmeny, ktoré sme sľúbili," povedal Obama a dodal, že robia to, čo povedali, že budú robiť. Prezident uistil radových Američanov, že práve o nich mu ide pri každodennej práci v Bielom dome.
Obama nastúpil do úradu 20. januára ako prvý černošský prezident USA. Po neobľúbenom období Georgea W. Busha vyvolal na celom svete nádej na novú éru.
Počas prvých sto dní dosiahol prijatie obrovského ekonomického stimulačného balíčka, ktorý naleje miliardy do takých Obamových priorít, ako sú zdravotníctvo a obnoviteľná energia.
Šéf Bieleho domu tiež oznámil plány na ozdravenie chorľavého finančného systému. Prezentoval plány na stiahnutie väčšiny amerických vojakov z Iraku a ich nárast v Afganistane.
Sľúbil zavrieť väzenie na Guantáname a zakázať mučenie väzňov, hoci je obozretný ohľadom vyšetrovania týrania z minulosti, pripomína agentúra AP.