Washington 11. mája (TASR) Americké úrady vo štvrtok oznámili schválenie prelomového orálneho lieku proti rakovine, ktoré sa odohralo v rekordnom čase. Liek Gleevec preukázal výrazné účinky proti zriedkavej, no smrteľnej forme leukémie.
Nový liek pomohol až 90 percentám pacientov v počiatočnom štádiu chronickej myeloidnej leukémie. Ako informoval výrobca lieku spoločnosť Novartis, tento druh leukémie spôsobuje potenciálne smrteľné prebujnenie bielych krviniek.
"Dnes mám tú česť vám predstaviť jeden z prelomových objavov medicíny. Tento liek dramaticky zlepšuje stav pacientov s minimom vedľajších účinkov," povedal americký minister zdravotníctva a sociálnych vecí Tommy Thompson na mimoriadnej tlačovej konferencii.
Počas liečby Gleevecom, ktorý v súčasnosti testujú aj na iné typy rakoviny, sa berie jedna tabletka denne. Ide o prvý zo skupiny liekov, ktoré sú vyvinuté tak, aby sa zameriavali priamo na príčiny rakoviny a nepoškodzovali zdravé bunky tkanív.
Americký Úrad pre potraviny a liečivá (FDA) preskúmal prihlášku Novartisu v priebehu dva a pol mesiaca - pri schvaľovaní lieku proti rakovine ide o rekordný čas. Gleevec by mal byť v predaji už koncom mesiaca.
"Aj keď dlhodobé účinky tohto lieku zatiaľ nie sú známe, už prvé štúdie dokázali, že ide o látku, ktorá výrazne pozitívne ovplyvňuje zdravotný stav pacientov," povedal komisár FDA Bernard Schwetz.
Na chronickú myeloidnú leukémiu v USA ročne ochorie 4500 ľudí. Túto chorobu zapríčiňuje abnormálna fúzia dvoch častí genetických kódov. Jej výsledkom je proteín, ktorý podľa expertov spôsobuje potenciálne smrteľné prebujnenie bielych krviniek. Gleevec sa zameriava práve na tento proteín zabraňuje mu v ďalšej tvorbe nebezpečných buniek.
FDA schválil Gleevec po revízií troch štúdií, ktoré liek testovali na 1000 pacientoch. Tieto štúdie dokázali, že liek "výrazne znižuje" hladinu rakovinových buniek v krvi a kostnej dreni, vyhlásil úrad.
Podľa štúdií Novartisu sa hladina bielych krviniek vrátila do normálu skoro u 90 percent pacientov v počiatočnom štádiu tohto druhu leukémie. Teraz budú vedci skúmať, či Gleevec umožní pacientom prežiť aj bez transplantácie kostnej drene, ktorá je zatiaľ jediným známym spôsobom liečby tohto typu leukémie.
Medzi známe vedľajšie účinky Gleevecu patria brušné ťažkosti, bolesti kĺbov a vyčerpanosť a FDA varoval, že sa môžu vyskytnúť i ďalšie.
Schválenie Gleevecu je podľa Dr. Richarda Klausnera, riaditeľa Národného rakovinového inštitútu, "dôkazom, že molekulové zameriavanie (targeting) na vznikajúcu rakovinu je pri liečbe najúčinnejšou metódou základným predpokladom jej úspechu je správna voľba "cieľa" (príčiny rakoviny)".
Podobné tri molekulárne mechanizmy, na ktoré sa nový liek zameriava, sa podľa Klausnera nachádzajú aj iných druhoch rakoviny, napríklad pri rakovine prsníka, pľúc, prostaty, brušných orgánov a iných typov leukémií.
Vývoj Gleevecu trval skoro tri roky, čo je o polovicu kratšia doba ako u iných liekov. Mesačné balenie lieku by malo stáť 2000 2400 dolárov. Pre túto vysokú cenu už spoločnosť Novartis vytvorila aj program na pomoc ľuďom s nízkymi príjmami, pre ktorých by tento liek bol inak nedostupný.