PRAHA, BRATISLAVA. Už o desať dní nahradí odvolanú českú vládu Mirka Topolánka úradnícky kabinet štatistika Jana Fischera. V Európskej únii z výmeny vlády uprostred českého predsedníctva vládnu stále väčšie obavy. Jedni sa boja zvýšeného vplyvu euroskeptického prezidenta Václava Klausa, ďalší hovoria rovno o bezvládí.
Príkladom je júnový summit Rady Európskej únie. Praha stále nevie, kto ho povedie. Na ňom by sa pritom mali európski lídri dohodnúť na ústupkoch Írom za schválenie Lisabonskej zmluvy a či na poste šéfa Európskej komisie Portugalčana Josého Manuela Barrosa niekto nahradí.
Prezident strašiak
Eurobyrokratov určite zalieva studený pot, keď si predstavia, že Klaus ako odporca Lisabonu by mohol dohodu blokovať, napísal šéf bruselskej kancelárie Financial Times Tony Barber.
Zatiaľ je isté len to, že český prezident sa spolu s úradníckym premiérom Janom Fischerom na summit chystá.
Klaus však nie je tým najväčším strašiakom.
V českom Senáte podľa domácich médií Lisabon prejde a Klaus by sa tak nemal na júnovom summite čím oháňať. A ak by naozaj niečo hrozilo, lídri by summit podľa britských médií jednoducho presunuli na júl, keď Európe budú už šéfovať Švédi.
Šéfuje Klaus?
Už teraz je isté, že český prezident Václav Klaus bude moderovať summit EÚ–Rusko. Ak sa iniciatívy nechopí úradnícky premiér, pripadne mu aj júnová Európska rada. Klaus možno povedie aj niektoré zo zatiaľ nepotvrdených summitov s Južnou Kóreou, Pakistanom či s USA.
Silnejší je strach Francúzov z „bezvládia“ po odchode Topolánka. Od mája, keď sa Fischer chopí vlády, bude únia dva mesiace podľa denníka Le Monde ako „kačka bez hlavy“.
Ako to bude v najbližších mesiacoch vyzerať, predviedli Česi na minulotýždňovej konferencii o rasizme v Ženeve. Český diplomat vtedy na protest proti antisemitskému prejavu iránskeho prezidenta odišiel sám. Spoločný odchod zorganizoval jeho švédsky kolega.
Bordel Made in Czech
„Je to úplný bordel,“ citoval denník Libération nemenovaného úradníka z eurokomisie.
Svoj názor dali Čechom európski lídri pocítiť vo štvrtok. Na schôdzku ministrov regionálneho rozvoja ich z 26 prišlo len sedem. „Je to aj dôsledok toho, čo predvádzame my,“ priznal pre MF Dnes minister Cyril Svoboda.