Zvony evanjelického kostola Immanuelkirche už od deviatej rána zvolávajú veriacich na bohoslužby. Bez väčšieho úspechu. O desiatej, keď sa nedeľná omša vo východoberlínskej štvrti Prenzlauer Berg začína, je kostol z 19. storočia poloprázdny. Väčšinu osadenstva tvoria rodinní príslušníci malého Nikolasa a Mattiho, ktorých čaká krst.
Typický obrázok dnešného Berlína, ktorý sa považuje za ateistickú metropolu Európy. Dve tretiny obyvateľov sa nehlásia k žiadnemu náboženstvu.
Povinná etika
Vidieť to aj na politike berlínskeho Senátu, ktorý ako povinnú zaviedol na školách výučbu etiky. Náboženstvo je na rozdiel od ostatných nemeckých spolkových krajín dobrovoľné. Katolíci, protestanti a moslimovia preto spojili sily a zorganizovali petíciu za vypísanie referenda o slobodnej voľbe. Ich kampaň s názvom Pro Reli bola úspešná, zozbierali dosť hlasov na vypísanie hlasovania a včera dva a pol milióna Berlínčanov rozhodovalo o zrovnoprávnení náboženstva s etikou.
V referende odmietli, aby stredné školy dávali svojim študentom na výber, či namiesto povinnej etickej výchovy nechcú radšej navštevovať hodiny náboženstva. Podľa predbežných výsledkov po spočítaní 95,5 percenta hlasov sa proti tomuto návrhu vyslovilo 51,3 percent hlasujúcich.
Návrh neprešiel
Návrh už určite neprejde, keďže podľa zákona sa za neho musí vysloviť najmenej 25 percent oprávnených voličov a dokopy hlasovalo len 22,8 percenta voličov v nemeckom hlavnom meste, ktoré má dokopy 2,4 milióna voličov.
„Rešpekt voči študentom prikazuje, že im musíme dať možnosť na férovú výučbu náboženstva,“ argumentuje protestantský biskup Wolfgang Huber. Nepovinné hodiny náboženstva v popoludňajších hodinách sa podľa neho končia tak, že žiaci dajú radšej prednosť futbalu a zmrzline.
Moslimské skupiny zase argumentujú, že ak budú v školách hodiny islamu, zníži to vplyv radikálnych klerikov a ich prekrútených verzií Koránu.
Tesný výsledok
Sociálni demokrati a postkomunisti, ktorí vládnu aj na radnici, nechcú nič meniť. Povinné hodiny etiky sú podľa nich nevyhnutné v meste, kde žije vyše 170 národností a početná moslimská menšina. Zaviedol ich berlínsky Senát po vražde zo cti, ktorá sa stala v roku 2005. Mladú moslimku zabil jej brat, pretože „konvertovala“ na západný životný štýl.