LA PAZ, BUDEPEŠŤ, ZÁHREB. Bolívijská vláda podnikne právne kroky proti maďarskému publicistovi a reportérovi Andrásovi Kepesovi, ktorý ešte vlani pripravil rozhovor s Eduardom Rózsom Floresom, údajným veliteľom medzinárodnej skupiny sprisahancov zneškodnenej v Bolívii.
Interview, ktoré odvysielala Maďarská televízia v utorok, vyvolalo značný ohlas v Bolívii, keďže v ňom rodák z Bolívie s maďarskými koreňmi, ošľahaný aj vojnou na Balkáne, hovoril o svojich zámeroch v tejto latinskoamerickej krajine.
Bolívijská vláda sa domnieva, že novinárovo mlčanie o obsahu rozhovoru ohrozilo integritu krajiny, preto podnikne proti nemu všetky možné právne kroky tak na domácej pôde, ako aj v zahraničí. Ako v piatok povedal vicepremiér Sacha Llorenti, András Kepes mal neodkladne informovať o plánoch Eduarda Rózsu Floresa maďarské orgány a tie by boli zrejme predmetné informácie postúpili bolívijskej strane.
"Samotný reportér sa však nedomnieva, že by bol postupoval mylne. Úlohou novinára nie je formovanie udalostí, ale ich dokumentovanie a objasnenie pozadia," vyhlásil Llorenti.
"Skôr, ako sa budú zaoberať mojou osobou, bolo by dobré, ak by prezentovali vlastné dôkazy o tom, prečo si urobili terče z týchto ľudí a prečo mučili za mrežami zadržiavaného Elöda Tóasóa a jeho druha," vyhlásil András Kepes pre agentúru MTI. Súčasne potvrdil, že súhlasí s maďarským rezortom diplomacie, podľa ktorého ide o vnútornú záležitosť Bolívie.
V súvislosti s rozhovorom zo septembra 2008 sa podľa slov maďarského veľvyslanca v Argentíne Mátyása Józsu, ktorý sa venuje aj dianiu v Bolívii, vynorili isté pochybnosti o korektnosti jeho prekladu do španielčiny.
Internetové vydanie denníka Los Tiempos informovalo o slovách maďarského diplomata, podľa ktorých ho Maďari žijúci v Bolívii upozornili na nepresnosť prekladu maďarského textu do španielčiny.
Mátyás Józsa poukázal na vážnosť krokov bolívijských orgánov. Vyjadril nádej, že sa ich podarí podložiť dôkazmi. Dodal, že sa ukáže, či obhajoba predložené dôkazy dokáže spochybniť. Na otázku, či kauza zaťaží vzťahy oboch štátov, odpovedal diplomat záporne.
Bolívijské médiá medzičasom zverejnili stanovisko maďarskej vlády, podľa ktorého Budapešť dala jasne najavo, že nepodporuje a nenapomáha teroristickým aktivitám a nepreberá zodpovednosť za konanie nezodpovedných ľudí. Maďarská vláda už predtým zdôraznila, že celú kauzu považuje za konzulárny, nie za politický alebo diplomatický prípad. Súčasne však bolívijskej strane ponúkla pomoc v záujme napredovania vyšetrovania, a to napriek tomu, že na oficiálne informácie z La Paz Budapešť stále čaká.
Chorvátsko sa chystá požiadať Bolíviu oficiálne o informácie v súvislosti so zásahom tamojších bezpečnostných síl v Santa Cruz, pri ktorom prišiel o život aj Eduardo Rózsa Flores, disponujúci aj chorvátskym občianstvom. Okrem neho zatkli aj ďalšieho muža chorvátskeho pôvodu Maria Tadiča.
Vývoj prípadu v latinskoamerickej krajine monitoruje na základe nariadenia šéfa chorvátskeho rezortu diplomacie Gordana Jandrokoviča pracovná skupina ministerstva.
Chorvátske ministerstvo zahraničných vecí sa na bolívijskú stranu obráti v nasledujúcich dňoch zrejme konzulárnou nótou a požiada o oficiálne informácie o okolnostiach úmrtia prvého z dvojice mužov a dôvodoch zadržiavania druhého muža.