PRAHA. Prezident ČR Václav Klaus dnes opäť dal najavo, že nadšencov prehlbovania európskej integrácie nemá v obľube. Hlava štátu sa zastala výroku svojho tajomníka Ladislava Jakla, ktorý českú europoslankyňu Janu Hybáškovú v jednej publikácii označil za eurofanatičku.
Podľa Klausa, označovaného za euroskeptika, je podráždená reakcia Hybáškovej smiešna, pretože toto označenie je odrazom jej názorov. Hlavu štátu navyše pobúrili výroky europoslankyne, že v pozadí pádu vlády Mirka Topolánka stál Klaus a že hlava štátu zastáva proruské postoje.
"Označiť vás za eurofanatičku je iba veľmi milým, v podstate priateľským výrokom," napísal Klaus Hybáškovej v otvorenom liste, ktorý zverejnil na svojej osobnej stránke www.klaus.cz.
Prezident sa dostal s europoslancami do sporu už aj v minulosti: Návštevu delegácie EP na Pražskom hrade poznamenal spor ohľadne vlajky EÚ, ktorú Klaus odmieta nad hradom vyvesiť. Kontroverzné bolo aj vystúpenie Klausa v polovici februára na pôde EP, na ktoré mnoho europoslancom reagovalo protestným odchodom zo sály.