PRAHA, BRATISLAVA. Len tri týždne po tom, ako do Prahy zavítal prvý černošský americký prezident Barack Obama, tam príde líder hnutia, ktoré kedysi černochom odopieralo volebné právo.
Pozval ho neonacista
David E. Duke, niekdajší vodca amerického Ku Klux Klanu, mal prednášať v piatok na Karlovej univerzite. Keď to však jej vedenie zistilo, celé podujatie zatrhlo. Napriek tomu Duke vystúpi najskôr v Prahe a neskôr sa presunie do Brna.
Prednáška môže motivovať k trestnej činnosti voči židom či k antisemitským pochodom.
Klára Kalibová, právnička
Do Česka príde známy americký antisemita spropagovať český preklad svojej knihy Moje prebudenie. „Ak je Barack Obama apoštolom multikulturalizmu, je David Duke apoštolom prežitia európskeho ducha v jeho duchovnej aj fyzickej forme,“ napísal na svojich internetových stránkach Dukeov hostiteľ, študent Filip Vávra.
Vávra je podľ a právničky Kláry Kalibovej, ktorá sa venuje českej utrapravicovej scéne, neoficiálny vodca neonacistického Národného odporu. Vávrovi podľa nej s organizáciou na Fakulte sociálnych štúdií pomáhal aj jeden z vyučujúcich Kryštof Kozák. Keď to zistilo jej vedenie, ich akciu zrušilo.
„Obávam sa, že by to bolo zneužité na politické účely,“ vysvetlil zákaz pre Hospodářské noviny riaditeľ Inštitútu teritoriálnych štúdií na fakulte Jiří Vykoukal.
Vávra teraz na piatok hľadá náhradné priestory. Informácie o presnom čase podujatí v Prahe a Brne bude neonacista rozširovať až krátko pred ich začiatkom. Dukeovým fanúšikom len odporučil, aby sa pohybovali v centre miest.
Aktivity amerického antisemitu v Česku bude sledovať aj polícia. „Budeme jeho návšteve venovať zvýšenú pozornosť, ale výtržnosti neočakávame. Malo by ísť skôr o komornejšie stretnutie,“ povedal serveru iDnes brniansky policajný hovorca Pavel Šváb.
Dělnická strana nepríde
Účasť na Dukeovej prednáške prekvapivo odmieta extrémistická Dělnická strana, ktorá je napojená na Národný odpor. „My sme ho nepozvali,“ povedal SME jej šéf Tomáš Vandas. „Máme predvolebnú kampaň, mítingy (k eurovoľbám)“, dodal.
„Je to marketingový ťah,“ povedala o chystanej prednáške Kalibová. Upozorňuje však, že môže motivovať k útokom proti židom.
Neonacistický Dorian Gray sedel. Pre dane
Kniha Davida Dukea vyšla vo viacerých jazykoch, ukrajinská univerzita mu udelila čestný doktorát.
BRATISLAVA. „On je neonacistickou odpoveďou na Doriana Graya,“ napísal v roku 2006 o Davidovi Dukeovi americký ľavicový časopis The Nation.
Narážal tým na fakt, že Duke aj vo svojich 56 rokoch vyzeral rovnako mlado ako hrdina z knihy Oscara Wildea, ktorý sa spriahol so zlom. Platí to aj dnes. Na zábere z roku 2006 má Duke špinavé blond vlasy a tvár, na ktorej sotva badať vrásku.
Uhladený rasista
A presne na tom si Duke zakladá – na uhladenom neonacizme a antisemitizme.
Do Ku Klux Klanu vstúpil ako 17–ročný. Keď dokončil štúdium na Lousianskej štátnej univerzite, začal sa klanu venovať naplno. Protičernošská rasistická organizácia sa vtedy nevedela vyrovnať s úspechmi amerického ľudskoprávneho hnutia, ktorému sa darilo rozširovať volebné právo pre černochov. V roku 1974 Duke založil v Louisiane Rytierov Ku Klux Klanu a celé hnutie sa snažil modernizovať.
Stal sa lídrom novej generácie neonacistov v sakách. Odmietal násilie a presadil, aby do Ku Klux Klanu mohli vstupovať aj ženy a katolíci. V roku 1980 Duke Klan opustil a založil vlastné Národné združenie pre pokrok bielych ľudí. Neonacistom zostal.
V rámci politických aktivít si Duke vyskúšal všeličo. Začiatkom 90. rokov sa dokonca ako republikán dostal do Snemovne reprezentantov vo svojom domovskom štáte.
V roku 2003 Duke išiel na rok do väzenia pre daňové podvody. Za svoje antisemitské názory nikdy nesedel. V Amerike platí absolútna sloboda slova.
Dostal doktorát
V poslednej dobe sa Duke venuje vystupovaniu na rôznych antisemitských fórach. A slávi úspechy. V roku 2006 sa jedného z nich zúčastnil spolu s iránskym prezidentom Mahmúdom Ahmadínedžádom. Nedávno mu súkromná ukrajinská univerzita udelila čestný doktorát a jeho kniha Moje prebudenie vyšla vo viacerých jazykoch vrátane češtiny a maďarčiny.
Zdanlivo sofistikovane sa v nej snaží dokázať, že celý svet ovládajú židia. Sám ju považuje za príbeh „jedného z najkontroverznejších politických lídrov sveta“. „Čitateľ by mal od prvej stránky až po posledný list tejto knihy myslieť na to, že jej obsah je predovšetkým propaganda. Manipulujúca s dátami, ktorú Duke majstrovsky ovláda,“ varuje v predhovore vydavateľ.
Pavol Szalai