Priština 10. mája (TASR) - Osoby, ktoré aktívne podporujú alebo majú styky s etnickými albánskymi povstalcami na Balkáne, budú mať zákaz cestovať do USA, vyhlásil dnes vyslanec amerického prezidenta pre Balkán James Pardew, ktorý je na návšteve Prištiny.
Ako zdôraznil, Spojené štáty sú proti albánskym extrémistickým skupinám bojujúcich v Macedónsku a na juhu susedného Srbska a považujú ich za živly "deštrukčné pre všetkých."
"Ktokoľvek spojený s extrémistami alebo aktívne ich podporujúci bude mať zakázané cestovať do USA," povedal Pardew. Dodal, že Spojené štáty požiadajú svojich európskych priateľov, aby v tomto smere urobili podobný krok.
Vyslanec Bieleho domu pre Balkán však nešpecifikoval, akým spôsobom hodlajú Spojené štáty určiť, že niekto podporuje albánskych povstalcov alebo je s nimi v akomkoľvek spojení.
Pardew je na návšteve kosovskej Prištiny, zatiaľ čo macedónske vládne jednotky už ôsmym dňom pokračujú v ostreľovaní povstaleckých dedín kontrolovaných rebelmi v susednom Macedónsku. Podobný pohyb ozbrojených albánskych extrémistov je aj v nepokojnom údolí Preševo na juhu Srbska, pričom obe skupiny tvrdia, že bojujú proti diskriminácii miestnych Albáncov.
Americký splnomocnenec pre Balkán zopakoval postoj západných krajín a povedal, že legitímnymi sťažnosťami a požiadavkami etnických Albáncov by sa bolo treba zaoberať prostredníctvom politického procesu.
"Odsudzujeme násilie extrémistov. Je pomerne jasné, že voči albánskej komunite existuje diskriminácia, avšak nie je správne, aby tento stav riešila násilím," povedal Pardew.
Americkí i európski diplomati v ostatných mesiacoch opakovane vyzvali kosovských politických lídrov, aby verejne odsúdili extrémistické násilie ozbrojeneckých skupín.
Od leteckej vojny NATO proti srbským represáliám Albáncov v Kosove na jar 1999, ktorý skončil stiahnutím srbských jednotiek z provincie, mnohí Albánci v Kosove považujú Spojené štáty za svojho najväčšieho priateľa a spojenca.