Londýn 10. mája (TASR) - Klimatické zmeny v oblasti južného pólu ohrozujú podľa tvrdenia francúzskych vedcov životy tamojších tučniakov. Len v jednej kolónii, žijúcej na morských brehoch južne od Austrálie sa počet týchto charakteristických obyvateľov Antarktídy zredukoval za posledných 50 rokov o polovicu.
Príčinu tejto neradostnej skutočnosti vidia vedci v nedostatku potravy.
Tučniaky sa živia hlavne rybami a inými morskými živočíchmi. Otepľovanie podnebia však viedlo k tomu, že stavy rýb podstatne poklesli a morské raky, ktoré boli pre tučniakov lahôdkou, sa presídlili do iných končín.
Sympatické zvieratká s bielym bruškom, čiernymi krídelkami a chrbátikom tak prichádzajú o poživeň a strácajú hrubú vrstvu podkožného tuku, nevyhnutnú na prežitie tuhej antarktickej zimy, píše rakúsky denník Der Standard.
jč pel