Belehrad 9. mája (TASR) - Srbský premiér Zoran Djindjič je po 100 dňoch od nástupu do funkcie spokojný s činnosťou svojej vlády, pričom za najväčší úspech považuje jednotu a súdržnosť vládnucej koalície Demokratická opozícia Srbska (DOS).
Podľa Djindjiča srbská vláda, ktorá sa v posledných mesiacoch zaoberala otázkami verejnej bezpečnosti, rozpočtu a systematickými zákonmi najmä v oblasti daňového systému, plánuje na jún mohutné ekonomické iniciatívy s cieľom pozdvihnúť hospodárstvo a do konca roka zvýšiť životný štandard obyvateľstva.
Spomedzi výsledkov pôsobenia súčasnej vlády srbský premiér vyzdvihol 15-percentný nárast exportu oproti rovnakému obdobiu minulého roka a 50-percentné pokrytie dovozu vývozom, čo podľa neho naznačuje, že vláda ide správnym smerom.
"Spustili sme boj proti zločinu a korupcii, budujeme demokraciu a štát ovládaný zákonom a ťaháme krajinu z chudoby," vyhlásil Djindjič. "V jazyku ľudu, nová vláda nebude kradnúť," povedal premiér a zdôraznil, že doteraz sa nevyskytol jediný prípad finančnej sprenevery vlády.
Na otázku o situácii na juhu Srbska v Kosove a susednom Macedónsku Djindjič reagoval tým, že lokálne krízy musia byť potlačené. Ako uviedol, veľmi pozitívnym znakom je to, že medzinárodné spoločenstvo umožnilo návrat srbských síl do zóny oddeľujúcej Kosovo od zvyšku Srbska, čo podľa neho znamená zrušenie zóny.
"Za sto dní sa nám podarilo znovu nastoliť suverenitu nad časťou nášho územia, ktoré (bývalý juhoslovanský prezident Slobodan) Miloševič stratil, a budeme pokračovať v opätovnom získavaní suverenity," prisľúbil Djindjič.
Srbskú vládu rovnako teší činnosť bezpečnostných služieb, ktoré už podľa premiéra nepátrajú po "vnútorných nepriateľoch", ale konečne pracujú na pravdivých podkladoch. Djindjič pritom pochválil vyšetrovacie orgány, ktoré odhalili početné zločiny bývalého režimu aj napriek zničeniu veľkej časti dôkazov počas štyroch mesiacov od zvrhnutia starého režimu v októbri minulého roku a vytvorenia novej vlády vo februári.
V komentári k náznakom toho, že USA možno kvôli nevyriešeným vzťahom Juhoslávie a trestného tribunálu v Haagu nepodporia stretnutie donorov pre Juhosláviu naplánované na jún tohto roku, Djindjič uviedol, že dúfa v zmenu postoja Washingtonu.
"Budeme mať problém, ak sa Spojené štáty konferencie donorov nezúčastnia alebo prídu len ako pozorovateľ," tvrdí srbský premiér, podľa ktorého by jeho vláda mala v nastávajúcich dňoch kvôli zaisteniu americkej prítomnosti podniknúť kroky prostredníctvom "našich európskych priateľov".