Reagovala tak na varovanie šéfa severoírskeho kabinetu, ktorý v utorok pohrozil rezignáciou v prípade, že sa Írska republikánska armáda (IRA) do 1. júla nevzdá svojho zbrojného arzenálu.
Ako uviedol britský minister pre záležitosti Severného Írska John Reid, bolo by poľutovaniahodné, ak by Trimble odstúpil práve na tomto stupni procesu. Podľa Reida je Trimblov prínos obrovský a vláda, na čele ktorej stojí, je stredobodom mierového procesu.
IRA vyhlásila prímerie v dlhoročnom boji proti britskej vláde v provincii a umožnila inšpekciu a zapečatenie svojich skladov. To však šéf severoírskeho provinčného kabinetu nepovažuje za dostatočné, pretože IRA zbrane nezničila, ani sa ich nevzdala, tak ako on požadoval.
Trimblovo vyhlásenie možno považovať za politickú časovanú bombu. Provincia sa totiž pripravuje na predvolebnú kampaň, keďže britský premiér Tony Blair vyhlásil na 7. júna všeobecné voľby vo Veľkej Británii a Severnom Írsku.
Budúcnosť prelomovej Veľkonočnej mierovej dohody z roku 1998 bude tak ohrozená, pretože mnohí z 18 poslancov zastupujúcich provinciu v londýnskom parlamente nesúhlasia s Trimblom, ani s mierovou dohodou. Trimble stojaci na čele krehkej protestantsko-katolíckej provinčnej vlády čelí už dlhšiu dobu tlaku členov vlastnej Ulsterskej unionistickej strany. Tí požadujú, aby pritvrdil svoju politiku voči IRA a jej politickej odnoži Sinn Féin.
Trimblova rezignácia by teda mohla znamenať koniec činnosti provinčného kabinetu a tým aj opätovné zavedenie britskej vlády v provincii. Rovnaká situácia už nastala vo februári roku 2000 po tom, ako Trimble pohrozil odstúpením v súvislosti s tým istým problémom.