Prešov 9. mája (TASR) - Pamätnou medailou Chatama Sofera ocenil dnes zásluhy rómskej spisovateľky Eleny Lackovej o dokumentovanie následkov holokaustu riaditeľ Múzea židovskej kultúry v Bratislave Pavol Mešťan. Slávnosť sa uskutočnila počas besedy spisovateľky so žiakmi Cirkevnej základnej školy sv. Gorazda v Prešove-Solivare. Najvýznamnejšia rómska spisovateľka na Slovensku, zakladateľka rómskej literárnej tvorby, prevzala ocenenie pri príležitosti nedávnych 80. narodenín.
Rodáčka z Veľkého Šariša v okrese Prešov zažila vojnové utrpenie tamojších 400 Rómov, keď v roku 1942 gardisti zrúcali ich domy a v zime ich vyhnali na neďaleký kopec Korpáš. Zakázali im vstup do Veľkého Šariša a do Prešova a chlapov vo veku od 18 do 60 rokov umiestnili do tábora nútených prác.
E. Lacková napísala po vojne divadelnú hru Horiaci cigánsky tábor, ktorú najprv v roku 1948 uviedlo prvé kočovné divadlo Rómov na Slovensku, potom v 50. rokoch Divadlo Jonáša Záborského v Prešove a v máji 2000 prvé profesionálne rómske divadlo Romathan v Košiciach. Okrem toho na tému rómskeho holokaustu napísala tri prózy. Prvé dve Mŕtvi sa nevracajú a Bieli krkavci vyšli časopisecky na pokračovanie v Romano nevo lďil v rokoch 1994 a 1996. Tretiu - Život vo vetre - dosiaľ nepublikovala. Dielo Mŕtvi sa nevracajú sa má tohto roku objaviť na knižných pultoch.
E. Lacková je prvou Rómkou zo Slovenska a Česka, ktorá v roku 1979 ukončila vysokoškolské štúdium na Filozofickej fakulte Karlovej univerzity v Prahe. Jej prvá kniha vyšla v roku 1992, od roku 1993 je členkou Spolku slovenských spisovateľov. V Prešove žije od roku 1951.