Novato 9. mája (TASR) - Vedci z Buckovho inštitútu pre výskum staroby v kalifornskom Novate zistili, že naprogramovaná smrť ľudských buniek sa uskutočňuje dvoma spôsobmi. Okrem už známej apoptózy existuje aj druhá cesta - paraptóza.
V ľudskom tele odumierajú vlastným pričinením každý deň miliardy buniek. Ak je tento proces pod kontrolou, neohrozuje zdravie. Vo zvýšenej alebo spomalenej miere však hrá úlohu pri vzniku rakoviny alebo Alzheimerovej choroby.
Apoptóza je názov pre naprogramované odumretie bunky, ktoré sa morfologicky aj biochemicky odlišuje od nekrózy, teda miestneho odumretia tkaniva vplyvom rozličných škodlivých účinkov. Pri apoptóze sa aktivujú príslušné gény, produkty ktorých vyvolávajú štiepenie deoxyribonukleovej kyseliny (DNA), degeneráciu jadra a rozpad bunky končiaci sa fagocytózou (pohlcovaním) jej zvyškových fragmentov. Tento proces sa uplatňuje najmä v bunkách imunitného a nervového systému, ale aj pri obnove ostatných buniek.
Neskôr objavená paraptóza sa neprejavuje ani jedným z uvedených symptómov. V tomto prípade sa v bunke vytvoria vakuoly, dutinky vyplnené bunkovou šťavou. Ďalej dôjde k zväčšeniu a následnému zničeniu mitochondrií.
"Paraptóza nás fascinovala, pretože najčastejšie sa objavuje počas vývoja nervového systému," uviedol výskumník Dale Bredesen. Účinné látky, ktoré by mohli zastaviť apoptózu, nemajú na paraptózické bunky nijaký vplyv. Od podrobnejšieho skúmania paraptózy vedci očakávajú nové záchytné body v boji proti Alzheimerovej chorobe, pri ktorej dochádza k nadmernému odumieraniu mozgových buniek.