Belfast 8. mája (TASR) - Severoírsky premiér David Trimble dnes vyhlásil, že 1. júla rezignuje, ak sa Írska republikánska armáda (IRA) do tohto termínu nevzdá svojho zbrojného arzenálu.
Medzinárodná komisia, ktorá má vykonávať dozor nad odzbrojením severoírskych polovojenských skupín, vyzvala extrémistov z radov katolíkov aj protestantov, aby sa do 30. júna vzdali svojich zbraní. Trimble varoval, že dovtedy už nezostáva veľa času, no IRA aj napriek tomu zatiaľ neukázala žiaden znak signalizujúci úmysel splniť svoje záväzky.
IRA dlho odmietala vzdať sa zbraní. Medzinárodným sprostredkovateľom sa podarilo presvedčiť jej predstaviteľov aspoň o tom, aby zapečatili sklady a zbrane viac nepoužívali. IRA vyhlásila prímerie v dlhoročnom boji proti britskej vláde v provincii a umožnila inšpekciu svojich skladov. To však šéf severoírskeho provinčného kabinetu nepovažuje za dostatočné, pretože IRA zbrane nezničila, ani sa ich nevzdala, tak ako on požadoval.
Trimble stojaci na čele krehkej protestantsko-katolíckej provinčnej vlády čelí už dlhšiu dobu tlaku členov vlastnej Ulsterskej unionistickej strany. Tí požadujú, aby pritvrdil svoju politiku voči IRA a jej politickej odnoži Sinn Féin.
Sinn Féin označila slová premiéra za "katastrofálne vyhlásenie", ktoré zhorší vyhliadky na odzbrojenie. Predstaviteľ Sinn Féin a zároveň člen vlády Martin McGuiness varoval, že Trimble sa nikdy nedočká odzbrojenia, ak bude postupovať takýmto spôsobom.
Na vyhlásenie Trimbla už reagovala aj britská vláda. Ako uviedol hovorca britského premiéra Tonyho Blaira, Londýn veril v dosiahnutie pokroku vo všetkých otázkach súvisiacich s Veľkonočnou mierovou dohodou z roku 1998. Hoci sa Trimble musí rozhodnúť sám, Londýn by jeho odstúpenie považoval za veľmi poľutovaniahodné.
Trimblova rezignácia by mohla znamenať koniec činnosti provinčného kabinetu a tým aj opätovné zavedenie britskej vlády v provincii. Rovnaká situácia už nastala vo februári roku 2000 po tom, ako Trimble pohrozil odstúpením v súvislosti s tým istým problémom.