Brusel 8. mája (TASR) - Delegácia vysokopostavených amerických diplomatov začala dnes v bruselskom sídle Severoatlantickej aliancie diplomatickú misiu, ktorej cieľom je presvedčiť ostatné štáty o potrebe amerického národného systému protiraketovej obrany (NMD).
Námestník amerického ministra zahraničných vecí pre politické otázky Marc Grossman a jeden z poradcov prezidenta Georgea W. Busha pre otázky národnej bezpečnosti Stephen Hadley svojim kolegom z NATO oznámili, že je nevyhnutné spoločne čeliť štátom schopným vyvíjať strely ďalekého doletu a ohrozovať tak svetovú bezpečnosť.
USA sú preto pripravené konzultovať všetky podstatné záležitosti týkajúce sa NMD so spojencami, ubezpečil Grossman, ktorý reakcie spojencov označil za pozitívne. Všetci si podľa neho uvedomujú novú hrozbu nestabilných režimov. "(Na stretnutí) panovalo všeobecné uznanie, že potrebujeme urobiť oveľa, oveľa viac v oblasti nešírenia zbraní a zbrojných technológií," povedal Grossman po rokovaní novinárom.
Generálny tajomník NATO George Robertson privítal skutočnosť, že sa Washington zaviazal viesť konzultácie so Severoatlantickou radou pred prijatím akýchkoľvek rozhodnutí.
"Americký tím dal jasne najavo, že sme vstúpili do nového procesu premýšľania, v ktorom si nielen vymieňame informácie, ale skutočne spoločne posudzujeme, ako najlepšie čeliť novým výzvam," uviedol šéf NATO v tlačovom vyhlásení. Privítal tiež pripravenosť USA viesť dialóg s ostatnými partnermi mimo aliancie, najmä Ruskom a Čínou.
Plány USA na vytvorenie národného systému protiraketovej obrany, ktoré nedávno definitívne potvrdil prezident Bush, vyvolali vo svete zmiešané reakcie. V očiach mnohých krajín aj z radov členov NATO je vybudovanie NMD porušením americko-ruskej dohody o protiraketových strelách (ABM) z roku 1972.
Americká delegácia navštívi po Bruseli Holandsko, Dánsko, Taliansko, Turecko a Rusko s cieľom podrobne vysvetliť zámery Washingtonu. Protiraketový systém má podľa tvrdenia Američanov chrániť USA najmä pred tzv. neposlušnými krajinami ako Irak či Severná Kórea. Prispeje podľa nich k celkovej bezpečnosti vo svete.
(spravodajca TASR Robert Sermek) ed