
Robert Latimer
Latimer tvrdí, že dcéru v roku 1993 udusil z lásky a nevyhnutnosti, najvyšší súd však odmietol kategorizovať jeho čin ako "vraždu z milosti", čiže eutanáziu.
Kanadský súd jednomyseľne obvinil Latimera z vraždy druhého stupňa a zároveň ho odsúdil na desať rokov väzenia bez odvolania. Latimer, ktorý doteraz žil podmienečne prepustený na svojej farme v Saskatchewane, sa teraz musí vrátiť do väzenia.
Latimerovi právni zástupcovia na jeho obhajobu uviedli, že Tracy, ktorá trpela na mozgovú paralýzu, mala neustále veľké bolesti. Jej otec preto naložil Tracy do svojho nákladného auta, kde zaviedol hadicu s výfukovými plynmi, ktoré tam púšťal dovtedy, kým jeho dcéra nezomrela. Šokovaný Latimer po vynesení verdiktu uviedol, že nevie, ako mohol súd dospieť k takémuto rozhodnutiu a dodal, že ani teraz neľutuje svoj čin.
Tracy podstúpila operáciu stehennej kosti, ktorej časť jej museli vybrať pre vykĺbený kĺb. Tracy preto nemohla sama chodiť, ani sa sama nekŕmila, mala ťažkosti s prehĺtaním, trpela častou bronchitídou, zápalom pľúc a záchvatmi.
Obžaloba však tvrdila, že Tracyn zdravotný stav sa v rokoch 1992-93 zlepšil a ďalšia operácia kĺbu by jej len pomohla. Podľa prokuratúry tiež Tracy bolesťami netrpela stále. Aj právni zástupcovia handicapovaných občanov vyhlásili, že nikto by nemal mať právo zabiť druhého pre "vyššie motívy".
Krajiny na celom svete sa zaoberajú problematikou samovrážd, dobrovoľnej a nedobrovoľnej eutanázie. Dolná komora holandského parlamentu v novembri minulého roka právne legalizovala eutanáziu. Americký štát Oregon povolil samovraždu za asistencie lekára, ale napríklad občania štátov Maine a Michigan sa v referende o tejto otázke vyslovili proti eutanázii.