by nemali skrývať nezhody v kľúčových oblastiach.
V rozhovore pre piatkové vydanie nemeckého denníka Frankfurter Allgemeine Zeitung Schröder pripomenul, že odlišné názory Berlína na washingtonský plán vybudovania systému národnej protiraketovej obrany NMD nie sú tajomstvom. Nemecký kancelár zároveň dodal, že oba štáty nezdieľajú spoločné názory ani v oblasti ochrany ovzdušia, obchodovania, genetického inžinierstva a v otázke používania uránovej munície.
"Prezident Bush a jeho nová administratíva vedia, že majú v Berlíne priateľa a partnera, s ktorým môžu počítať. Naše priateľstvo však nemôžu spochybniť odlišné názory. Tie skôr preveria jeho skutočnú hodnotu a to, či sme schopní dosiahnuť kompromisy a spoločné riešenia," napísal Schröder.
Nemecko už vyjadrilo obavy nad tým, že americký projekt NMD môže znepriateliť európskych partnerov NATO, vyprovokovať Rusko a Čínu a vážne ohroziť pokrok, ktorý sa dosiahol na rokovaniach o strategickom odzbrojovaní za posledných 30 rokov.
Bush si však tvrdo stojí za svojím plánom vybudovania NMD. V interview pre agentúru Reuters však pripustil, že je to veľmi citlivá oblasť, ktorá si vyžaduje ďalšie vysvetlenia. Za najvážnejšiu otázku v tomto smere považuje Bush ohodnotenie a zváženie skutočných rizík a hrozieb.