SME

Clinton opúšťa prezidentský úrad v období jeho najvyššieho ratingu

Washington 18. januára (TASR) - Odstupujúci americký prezident Bill Clinton odchádza z úradu s najvyšším ratingom, aký sa prezidentovi USA podarilo získať za posledných 50 rokov, uvádza najnovší prieskum verejnej mienky spoločností ABC News/Washington Pos

Washington 18. januára (TASR) - Odstupujúci americký prezident Bill Clinton odchádza z úradu s najvyšším ratingom, aký sa prezidentovi USA podarilo získať za posledných rokov, uvádza najnovší prieskum verejnej mienky spoločností ABC News/Washington Post. Napriek tomu, že Američania si Clintona vysoko cenia ako štátnika, o jeho charaktere stále pochybujú.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Podľa najnovšieho prieskumu na vzorke 1513 respondentov s 2,5-percentnou hranicou omylu až 65 percent Američanov schvaľuje Clintonovo počínanie na poste prezidenta USA. Približne rovnako vysoký rating sa podarilo dosiahnuť len bývalému americkému prezidentovi Ronaldovi Reaganovi - tiež práve v čase odchodu z úradu.

SkryťVypnúť reklamu

So spokojnosťou s Clintonovým výkonom v úrade prezidenta úzko súvisí aj spokojnosť Američanov s ekonomickou situáciou. Ekonomický rozvoj sa začal rozbiehať v lete v roku 1996 a prezident získal za kroky, ktoré podnikol v ekonomickej oblasti, 60-percentnú podporu.

Postoj ku Clintonovi ako verejnému činiteľovi výrazne ovplyvňuje aj príslušnosť respondentov k politickým stranám - Clinton má podporu 93 percent demokratov a len 32 percent republikánov.

Odstupujúci prezident však "zabodoval" u rôznych skupín. Napríklad šiesti z desiatich republikánov a konzervatívcov súhlasia s jeho ekonomickými krokmi. Až tri štvrtiny všetkých opýtaných schvaľujú jeho realizáciu ekonomických a rasových vzťahov a približne rovnakému počtu respondentov sa páčia Clintonove výsledky na poli medzinárodných vzťahov.

SkryťVypnúť reklamu

Len polovica opýtaných schvaľuje Clintonov systém zdravotníckej starostlivosti a šiesti z desiatich opýtaných súhlasia so systémom sociálneho zabezpečenia.

Clinton v sobotu 20. januára po ôsmich rokoch opustí svoj úrad. O jeho morálnej kvalite sa mu však v prezidentskom kresle Američanov presvedčiť nepodarilo. Až tri štvrtiny respondentov považujú odstupujúceho prezidenta za osobu bez vysokých etických a morálnych štandardov a približne rovnaký počet opýtaných ho nepovažuje za dôveryhodnú osobu. Pre dve tretiny anketovaných však Clinton predstavuje silného vodcu a polovica z nich ho označila za vynikajúceho alebo nadpriemerného prezidenta. Šiesti z desiatich Američanov nechcú, aby bol Clinton stíhaný za klamstvo pod prísahou, keď pri výsluchu opisoval svoj vzťah s Monikou Lewinskou.

SkryťVypnúť reklamu

Američania sú presne rozdelení v otázke Clintonovho impeachmentu - polovica s ním nesúhlasí. Rovnako sa nedokážu zhodnúť na tom, či majú o prezidentovi dobrú alebo zlú mienku.

Polovica Američanov s aspoň miernym optimizmom hľadí na nadchádzajúce štyri roky vlády prezidenta Georgea W. Busha, ale ich dôvera v jeho schopnosti na poli ekonomiky je malá.

Len štyria z desiatich respondentov sú presvedčení o správnosti Bushových cieľov a politických plánov. Podľa stredajšieho prieskumu spoločností NBC/Wall Street Journal na 1018 respondentoch s trojpercentnou toleranciou omylu je rovnaký počet respondentov presvedčený o Bushových osobnostných predpokladoch na zastávanie úradu prezidenta.

Päťdesiattri percent respondentov si myslí, že Bush nastúpi do úradu za oveľa ťažších podmienok ako mal Clinton v roku 1993. Približne rovnaký počet si zasa myslí, že Clinton to mal ťažšie ako exprezident George Bush starší v roku 1988.

SkryťVypnúť reklamu

Podľa republikánskeho prieskumu verejnej mienky, ktorý sa uskutočnil deň po prezidentských voľbách, Busha voliči podporili práve kvôli jeho osobnosti a agende. Väčšina voličov bola presvedčená viac o Bushovej inteligencii ako o dôveryhodnosti jeho demokratického rivala viceprezidenta Ala Gora.

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Svet

Komerčné články

  1. Do čoho sa oplatí investovať: zateplenie, čerpadlo či okná?
  2. Skupina UCED expanduje v Česku aj v strednej Európe
  3. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné
  4. Wolt Stars 2025: Najviac cien získali prevádzky v Bratislave
  5. ČSOB Bratislava Marathon s rešpektom k nevidiacim a slabozrakým
  6. The Last of Us je späť. Oplatilo sa čakať dva roky?
  7. Inalfa otvára v Trnave 80 prestížnych pracovných miest
  8. V Rimavskej Sobote šijú interiéry áut do celého sveta
  1. Skupina UCED expanduje v Česku aj v strednej Európe
  2. Do čoho sa oplatí investovať: zateplenie, čerpadlo či okná?
  3. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné
  4. Musí veda odpovedať na všetky naše otázky?
  5. Neuveríte, že ste v Poľsku. V tomto meste viac cítiť Škandináviu
  6. Na Južnej triede pribudne nový mestotvorný projekt
  7. Prichádzajú investičné príležitosti s víziou aj výnosom
  8. Wolt Stars 2025: Najviac cien získali prevádzky v Bratislave
  1. Neuveríte, že ste v Poľsku. V tomto meste viac cítiť Škandináviu 18 089
  2. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné 8 725
  3. The Last of Us je späť. Oplatilo sa čakať dva roky? 6 980
  4. ČSOB Bratislava Marathon s rešpektom k nevidiacim a slabozrakým 4 432
  5. Do čoho sa oplatí investovať: zateplenie, čerpadlo či okná? 3 351
  6. Inalfa otvára v Trnave 80 prestížnych pracovných miest 2 598
  7. V Rimavskej Sobote šijú interiéry áut do celého sveta 2 262
  8. Pozitívne myslenie nie je všetko. Skutočnú silu nájdete inde 1 862
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu