Petrohrad 6. mája (TASR) - Ruské ministerstvo pre atómovú energiu v rozpore s platnou ruskou legislatívou údajne už v januári začalo s dovozom rádioaktívneho odpadu zo západnej Európy na územie Ruskej federácie, kde má byť buď uložený alebo upravený na ďalšie použitie v reaktoroch. S odvolaním sa na ruských ekológov o tom informovala televízna stanica NTV.
Podľa tohto zdroja boli v Petrohrade od januára za štyri mesiace z lodí na železničné vagóny preložené stovky zdanlivo obyčajných kovových kontajnerov, ktoré nesú označenie používané pre rádioaktívne materiály, ale v rozpore s tvrdením ministerstva, že ide o uránovú rudu, sa náklad vyznačuje zvýšenou rádioaktivitou. V priebehu štyroch mesiacov z Petrohradu podľa NTV vypravili desať zvláštnych vlakov, každý s 20 až 40 vagónmi s rádioaktívnym materiálom.
Zákon o rádioaktívnom odpade, ktorý chce Rusko dočasne na svojom území uchovať a ďalej spracovať, pritom po búrlivej verejnej diskusii a hádkach v ruskej Štátnej dume ešte len čaká na záverečné schválenie.
Ruskí ekológovia na železničnej stanici v Petrohrade podľa NTV namerali vo vzdialenosti jedného metra od kovových kontajnerov úroveň žiarenia prevyšujúcu 700 mikroröntgenov za hodinu. Predstavitelia železnice tvrdia, že o náklade nesmú informovať.
"Objem prepravy - to je obchodné tajomstvo. Smer prepravy - to je štátne tajomstvo," povedal náčelník železničnej stanice Michail Karamazov. "Je to urán," povedal po naliehaní novinárov iný pracovník železnice, ale odmietol uviesť ďalšie podrobnosti.
Podľa ruského jadrového fyzika Arkadija Alexandrova, ktorý v ústave jadrovej fyziky pracoval 26 rokov, je úplne vylúčené, aby nákladné kontajnery, ktoré vykazujú také vysoké žiarenie - 700 mikroröntgenov za hodinu, obsahovali uránovú rudu, preto v nich musí byť už použité palivo z reaktorov. Ruský štátny úrad pre jadrový dozor je o prevozoch informovaný a tvrdí, že náklad splnil všetky predpísané procedúry a prevozy sú legálne.
Podľa NTV ruské ministerstvo pre atómovú energiu v minulosti v rozpore s ruskými zákonmi podpísalo dohodu s nemeckou spoločnosťou Internexco, ktoré je jednou zo šiestich nemeckých firiem špecializujúcich sa na jadrovú energetiku. Rádioaktívny náklad do nákladného prístavu v Petrohrade dováža práve táto firma a zásielka je údajne súčasťou ruského plánu na uskladnenie 10.000 ton vyhoreného jadrového paliva z reaktorov vo Švajčiarsku, Nemecku a Španielsku.
Proti samotnej idei dovozu jadrového odpadu sa v Rusku zdvihla v marci a apríli vlna nevôle, v dôsledku ktorej o svoje kreslo prišiel aj minister jadrovej energetiky Jevgenij Adamov. Obchod by mal ruskej štátnej pokladni priniesť až desať miliárd dolárov.
Ruskí ekológovia a ďalší odporcovia dovozu jadrového odpadu z Európy do Ruska pripomínajú, že na území Ruskej federácie je množstvo alarmujúcich rádioaktívnych "pamätníkov" utajených havárií minulých desaťročí a krajina by sa mala postarať najprv o likvidáciu vlastného odpadu. Predstavitelia štátu však oponujú tým, že práve dovoz odpadu zo západnej Európy a jeho následné spracovanie prinesie Rusku peniaze na sanáciu ekologických škôd.
Podľa kritikov zákona o dovoze odpadu, zákon zahraničných dodávateľov vyhoretého paliva nezaväzuje k spätnému odkúpeniu obohateného uránu a pôjde v podstate o jeho trvalé uskladnenie v Rusku. Navyše, neexistujú žiadne záruky, že príjmy z tohto lukratívneho obchodu, budú použité na odstraňovanie ekologických škôd.
(spravodajca TASR Bohdan Kopčák) ed