LONDÝN, BRATISLAVA. Ukončenie procesu ratifikácie Lisabonskej zmluvy je kľúčový pre pokračovanie inštitucionálnej reformy EÚ. Zhodli sa na tom dnes slovenský minister zahraničných vecí Miroslav Lajčák a jeho britský rezortný partner David Miliband na spoločnom rokovaní v Londýne.
Obaja diplomati hovorili aj o situácii v Afganistane, voči ktorému presadzujú rovnaký postoj. "Je treba prehodnotiť pomer vojenských a nevojenských výdavkov v Afganistane a zmeniť ho v prospech nevojenského angažovania sa, pretože zvíťaziť v Afganistane môžme len nevojenskými prostriedkami," povedal pre TASR Lajčák.
Obaja šéfovia diplomacií ocenili vysokú kvalitu dvojstranných vzťahov. Ako podotkol Lajčák, britskí investori sú na Slovensku na piatom mieste, z hľadiska zahraničného obchodu so SR je Británia na desiatom mieste. "Preto vnímame priestor pre zvýšenie objemu našej spolupráce," uviedol slovenský minister.
V tejto súvislosti Lajčák vyzdvihol postoj Spojeného kráľovstva v otázke prístupu občanov SR na britský pracovný trh.
Miliband, ktorý v blízkej budúcnosti navštívi Bosnu a Hercegovinu, si chcel preto vypočuť názory niekdajšieho Vysokého predstaviteľa OSN a osobitného vyslanca EÚ v Bosne.
Z aktuálnych zahranično-politických otázok bola na prvom mieste konferencia Rady OSN pre ľudské práva o rasizme prebiehajúca v Ženeve. SR a Británia sa zúčastnili na konferencii, ktorú bojkotovali napríklad Spojené štáty a Izrael. Obaja diplomati zhodnotili úvodný prejav iránskeho prezidenta Mahmúda Ahmadínežáda ako veľmi konfrontačný, na čo reagovali všetci zástupcovia EÚ protestom a odchodom. Rozhodnutie, či má za tejto situácie zmysel pokračovať v konferencii, padne podľa Lajčáka veľmi skoro.
"Nemáme záujem byť svedkami tlaku na konfrontáciu. My sme za dialóg, kde všetky strany nemusia mať rovnaké názory, ale za slušný dialóg, v ktorom si strany vysvetľujú svoje stanoviská," dodal Lajčák.