Belfast 5. mája (TASR) - Zasadením írskych dubov si dnes severoírski republikáni v Belfaste pripomenuli Bobbyho Sandsa a ďalších deväť väznených členov Írskej republikánskej armády (IRA), ktorí pred 20 rokmi zomreli po protestnej hladovke.
Sands ako prvý z hladovkárov zomrel po 66 dňoch postu 5. mája 1981 vo väzení Maze. Spolu so zvyšnými, ktorí protestnú akciu neprežili, je odporcami britskej vlády v provincii považovaný za mučeníka.
"Pýtame sa, aký je odkaz hladovky. Kde sa nachádzame o 20 rokov?" povedal na obrade Gerry Adams, líder strany Sinn Féin, politického krídla IRA. "Na tomto ostrove je viac republikánov ako pred 20 rokmi," dodal Adams pred príbuznými a väzenskými druhmi mŕtvych hladovkárov.
Asi 200 ľudí si pamiatku Sandsa uctilo aj na tichej vigílii v Dubline, hlavnom meste Írskej republiky.
Obete hladovky, ktorá otriasla Severným Írskom, si republikáni pripomenú viacerými akciami. Tie vyvrcholia 12. augusta - v deň výročia úmrtia posledného hladovkára - "národným" zhromaždením v Belfaste.
IRA takmer 30 rokov bojovala proti britskej nadvláde predtým, ako v roku 1994 vyhlásila prímerie. Nasledovali politické rozhovory, ktoré v apríli 1998 viedli k historickej mierovej dohode. Sinn Féin je teraz kľúčovou súčasťou mierových rozhovorov.
Analytici hladovku spred 20 rokov považujú za prelomovú udalosť, ktorá viedla k transformácii politickej situácie v Severnom Írsku.
Sanders spolu s druhmi odmietali prijímať jedlo s cieľom presadiť udelenie štatútu politického väzňa. Považovali sa bojovníkov za slobodu a odmietali nosiť väzenské uniformy a vykonávať väzenské práce.
Ich boj získal veľké sympatie medzi katolíckou menšinou v provincii, vtedajšia britská premiérka Margaret Thatcherová však trvala na tom, že väznení členovia IRA sú obyčajní kriminálnici a hladovky označila za vydieranie.
Po tom, čo začali hladovkári postupne zomierať, vypukli násilnosti, ktoré traumatizovali obe komunity v provincii.
V októbri 1981 hladovkári protestnú akciu ukončili a Británia o niekoľko dní neskôr splnila jednu z ich hlavných požiadaviek - možnosť nosenia vlastných šiat. Krátko nato nasledovali iné ústupky.