Rio de Janeiro 5. mája (TASR) - Lietadlo prenajaté britským bulvárnym denníkom Sun, ktoré má prepraviť po desaťročiach dobrovoľného exilu odsúdeného vlakového lupiča Ronnieho Biggsa späť do Británie, pristálo dnes na letisku v Riu de Janeiro v Brazílii.
Na medzinárodnom letisku v Riu sa zhromaždili davy ľudí, čakajúcich na presláveného "veľkého vlakového lupiča". Biggsov právnik Wellington Mousinho však povedal, že je nepravdepodobné, že 71-ročný odsúdenec na úteku odletí dnes. Neuviedol ani, kedy Biggs Brazíliu opustí.
Po fámach v posledných dňoch Biggsov právnik Mousinho v piatok oznámil, že jeho klient sa chce vrátiť do Británie, či mu bude poskytnutá milosť alebo nie.
Najpredávanejšie noviny v Británii, bulvárny denník The Sun, prenajal pre návrat Biggsa do vlasti 14-miestne prúdové lietadlo Dassault. Slávny lupič, ktorý sa nachádza mimo Ria, novinárom neposkytol žiadny rozhovor, pretože má exkluzívnu zmluvu z bulvárnymi novinami Sun a istou káblovou a satelitnou televíznou spoločnosťou, ktorá mu podľa právnika Mousinho "zaplatí veľmi dobre" za príbeh o jeho návrate do vlasti.
Možnosť, že by sa Biggs vzdal, je správou číslo jeden v Británii, ktorá je stále fascinovaná veľkou vlakovou lúpežou z roku 1963. Podľa hovorcu britského ministerstva zahraničných vecí vydali britské úrady Biggsovi dočasný pas, aby sa predišlo možným diplomatickým prekážkam v jeho úsilí vrátiť sa späť do Británie.
Dnes už 71-ročný Biggs v rozhovore pre bulvárny denník Sun vyhlásil, že sa chce vrátiť domov kvôli chatrnému zdraviu. Je vraj pripravený na to, že ho hneď na letisku zatknú. Najznámejší britský zločinec po druhom vážnom infarkte v roku 1999 už ani nerozpráva, chcel by však zomrieť doma v Anglicku. Jeho posledným želaním je dať si v pravej anglickej krčme pintu piva.
Podľa novín Sun Biggs poslal spolu s odkazom polícii aj kópiu svojich odtlačkov. Scotland Yard potvrdil, že polícia dostala elektronickú poštu od muža vydávajúceho sa za Biggsa, ale ďalšie informácie neposkytol.
Veľká vlaková lúpež sa stala súčasťou britského folklóru. Aj keď polícia nepochytala všetkých členov gangu, tým, ktorí jej padli do rúk, súd "naparil" 30 rokov väzenia.
Životný príbeh jedného z členov bandy, Bustera Edwardsa, sa stal filmovým hitom. Hlavnú postavu v ňom stvárnil známy spevák Phil Collins. Edwards sa v roku 1994 obesil vo svojej garáži. Ďalšieho účastníka lúpeže Charlieho Wilsona našli zastreleného pred jeho španielskou vilou v roku 1980. Išlo údajne o vyrovnávanie účtov v podsvetí.