Trebinje 5. mája (TASR) - Viacero osôb utrpelo zranenia pri násilnostiach, ktoré vypukli v bosnianskosrbskom meste Trebinje, kde sa dnes položením základného kameňa mala začať rekonštrukcia mešity zničenej počas bosnianskej vojny. Obradu však zabránili stovky Srbov, ktorí hádzali kamene a fľaše na štátnu delegáciu a zranili aj jedného medzinárodného predstaviteľa.
Daniela Ruiza, vedúceho miestnej kancelárie Úradu vysokého reprezentanta (OHR) Wolfganga Petritscha, odviezli na ošetrenie do miestnej nemocnice po tom, čo ho demonštranti pritlačili k múru, kde ho kopali a udierali. Po krátkom pobyte v nemocnici sa Ruiz vrátil k svojej práci. Podľa hovorcu OSN v Bosne Douglasa Coffmana všetky zranenia sú ľahké.
Oficiálnu delegáciu tvorili najvyšší predstaviteľ moslimskej komunity v Bosne, moslimský člen kolektívneho prezídia Bosny a Hercegoviny, predstavitelia medzinárodného spoločenstva a veľvyslanci z viacerých islamských krajín. Očakávaní boli aj bosnianskosrbskí politici, tí však nakoniec neprišli.
Demonštranti sa na mieste zhromaždili ešte pred slávnostným obradom. Spievali nacionalistické piesne, mávali čiernymi vlajkami a skandovali "Smrť Turkom" (hanlivé označenie bosnianskych Moslimov), alebo "Zabime Aliju" (bývalého moslimského člena kolektívneho prezídia Aliju Izetbegoviča).
Delegácia sa po príchode na obrad z bezpečnostných dôvodov stiahla do priestorov moslimskej komunity v centre mesta, dav však prerazil policajný kordón a na predstaviteľov začal hádzať kamene a fľaše. Niektorým delegátom, vrátane moslimského člena prezídia Beriza Belkiča, sa podarilo nasadnúť do automobilov a odísť, zvyšok zostal obkľúčený v moslimskom stredisku.
Trebinje (120 kilometrov južne od Sarajeva) bolo pred bosnianskou vojnou z rokov 1992-95 obývané prevažne Moslimami, teraz väčšinu obyvateľov tvoria srbskí utečenci z iných častí Bosny.
Na začiatku vojny boli všetci nesrbskí obyvatelia z mesta vyhnaní a ich náboženské objekty zničené. Medzi desiatkou zbúraných mešít je aj Osman Paša z 18. storočia. Rekonštrukcia budovy je súčasťou plánu na obnovu multietnického charakteru mesta.
Do Trebinje pricestoval aj starosta španielskej Zaragozy José Atarés - ako základný kameň novej mešity mal byť položený kameň zo zaragoskej katedrály, ktorá bola počas vlády Maurov v Španielsku mešitou. Predstavitelia španielskeho mesta sa z Trebinje dostali bez úhony.
Petritschov hovorca Oleg Milišič v súvislosti s násilnosťami kritizoval miestnu políciu, ktorá podľa neho udalosť dostatočne nezabezpečila. "Očakávame úplné vyšetrovanie a páchatelia týchto násilných činov budú postavení pred justíciu," dodal hovorca.
Podľa údajov moslimskej komunity bolo na území súčasnej Srbskej republiky (RS), ktorá spolu s moslimsko-chorvátskou Federáciou Bosny a Hercegoviny (FBaH) tvorí Bosnu a Hercegovinu, počas vojny zničených 618 mešít. Prvá z nich bola rekonštruovaná minulý október v Prijedore na severozápade krajiny. Na 7. mája je naplánované položenie základného kameňa mešity Ferhad Paša v Banja Luke, administratívnom stredisku RS.