žne postrelil jeden z jeho vlastných vojakov, informovala agentúra Reuters a že zraneného previezli letecky do hlavného mesta Zimbabwe, Harare. Zimbabwe vydá oficiálne vyjadrenie až po dohovore s konžskou vládou.
"Nevieme, kedy to bude," citovala agentúra hovorkyňu prezidenta Zimbabwe Roberta Mugabeho Betty Dimbiovú. Podľa jej slov sa Mugabe dnes ráno vrátil z Kamerunu a mieni sa stretnúť so spojencami v konžskej vojne, v ktorej Zimbabwe, Namíbia a Angola podporujú vládu v Kinshase proti povstalcom podporovaným Ugandou a Rwandou. "Nevieme, kedy alebo kde" sa spojenci stretnú, dodala hovorkyňa.
Americký veľvyslanec pri OSN Richard Holbrooke upozornil afrických veľvyslancov, že "je nezbytné, aby zahraničné sily, ktoré obsadili a okupujú veľké časti Konga zastavili svoju ofenzívu". Nesmú využívať situáciu v Kinshase na rozšírenie svojej prítomnosti. Nemali by sa angažovať vo vnútornom politickom procese v Kinshase, zdôraznil.
Podľa politických zdrojov v Harare KDR doteraz oficiálne nepotvrdila Kabilovu smrť, lebo potrebovala uplatniť bezpečnostné opatrenia, ktoré by zabránili kolapsu štátnej správy a vypuknutiu anarchie v krajine.
Podľa niektorých informácií Kabila zomrel, keď ho v utorok zastrelil jeden z jeho telesných strážcov, podľa iných zdrojov ešte žije, zdôraznil dnes francúzsky denník Libération. V stredu večer konžský veľvyslanec v Zimbabwe oznámil, že prezident Kabila je vážne zranený a v "kritickom stave", ale stále žije, v jednej nemocnici v Zimbabwe.
Konžský minister obrany Godefroi Tchamďlesso v Tripolise v stredu potvrdil, že Kabilu zastrelil dvoma výstrelmi veliteľ prezidentskej stráže. "Ten vnikol do miestnosti, kde sa konala schôdza prezidenta Kabilu s niekoľkými dôstojníkmi. Veliteľ prezidentskej stráže vystrelil dvakrát na prezidenta a potom ho zastrelili ďalší členovia telesnej stráže," citoval denník Godefroia Tchamďlessa. Ten dodal, že prezident zomrel o dve hodiny neskôr po prevoze do nemocnice v Kinshase.
Z prezidentského paláca v Kinshase neprenikli nijaké oficiálne informácie. Napriek tomu predstavitelia KDR urobili kroky na zabezpečenie následníctva režimu, uvádza Libération.
Vláda v stredu na mimoriadnom zasadnutí odovzdala vedenie krajiny generálovi Josephovi Kabilovi (31). Kabilov syn zastával už od roku 1998 strategicky dôležitý post: od začiatku vojny v KDR stál na čele pozemných ozbrojených síl, najsilnejšej zložky armády. Okrem vedenia vlády je teraz poverený aj funkciou vrchného veliteľa ozbrojených síl. Nateraz moc ostáva v rukách rodiny Kabilovcov, podotýka denník.
V hlavnom meste krajiny Kinshase spomínané udalosti nevyvolali napätie. Mesto je pokojné. Dôstojníci a vojaci nie sú nervózni a vyzerajú, ako by mali situáciu v rukách.
Iróniou osudu je skutočnosť, že L.-D. Kabilu zastrelili pred výročím smrti Patricea Lumumbu. Prvého predsedu vlády po získaní nezávislosti krajiny v júni 1960 zastrelil 17. januára 1961 v Katange Mobutu. Neskoršieho zairského diktátora Mobutua Sese Seka vojensky zvrhol práve L.-D. Kabila, uviedol Libération.