v USA, ktorí budú postavení pred súd. Zadržaným je podľa českej diplomacie v rozpore s viacerými medzinárodnými dohodami a normami upieraný kontakt s českými úradmi i právo na právnu pomoc.
O situácii dnes mimoriadne v Prahe rokoval zahraničný výbor Poslaneckej snemovne a odporučil organizačnému výboru dolnej komory Parlamentu ČR, aby schválil prípadnú cestu piatich českých poslancov na Kubu, ktorý by sa na "ostrov slobody" mali vydať v prípade krajnej núdze.
Za tento núdzový stav by predseda zahraničného výboru Lubomír Zaorálek považoval moment, keď budú Ivan Pilip a Jan Bubeník postavení v Havane pred súd. Vyslanie delegácie poslancov na Kubu dnes podporil aj podpredseda Komunistickej strany Čiech a Moravy a člen zahraničného výboru snemovne Miloslav Ransdorf, ktorého strana má s ortodoxnými kubánskymi súdruhmi dobré vzťahy.
Napriek tomu, že k zadržaniu poslanca a bývalého ministra financií ČR Ivana Pilipa a Jana Bubeníka počas ich spoločného turistického pobytu na ostrove slobody došlo už v piatok 12. januára, kubánske úrady lehotu 72 hodín, v ktorej musí byť zverejnené konkrétne obvinenie alebo musia byť prepustení na slobodu, začali počítať až v utorok 16. januára. Pravdepodobným dôvodom zatknutia oboch Čechov boli ich kontakty s odporcami režimu Fidela Castra.
Oficiálna odpoveď Havany na dve diplomatické nóty Prahy doteraz neprišla a chargé dďaffaires Kuby v ČR David Paulovich nemá o prípade žiadne podrobné informácie a tvrdí, že informácie z novín Granma, oficiálneho denníka Ústredného výboru Komunistickej strany Kuby, je možné považovať za postoj kubánskej vlády a zverejnenie obvinenia.
Denník Granma okrem iného 16. januára napísal, že dvaja občania ČR porušili štatút turistov a vedení kubánsko-americkou mafiou z USA sa venovali "udržiavaniu podvratných stykov s členmi kontrarevolučných skupín". Týchto "prisluhovačov imperializmu", ktorí boli na Kube od 8. januára, čaká podľa denníka Granma za "konšpiráciu proti Revolúcii" na Kube súd.
"Zvažujeme všetky možnosti, ktoré v tejto situácii máme. Ide o to, informovať našich partnerov, európske štáty. Hodláme sa v tejto veci spojiť aj s Komisiou pre ľudské práva v Ženeve," konštatoval dnes námestník ministra zahraničných vecí ČR Martin Palouš. "Robíme všetko pre to, aby páni (Pilip a Bubeník) boli prepustení a aby správanie sa kubánskej strany bolo adekvátne ohodnotené," dodal predstaviteľ českej diplomacie.