BUDAPEŠŤ. Maďarský minister vzdelávania a kultúry István Hiller dnes inicioval v parlamente prijatie zákona, podľa ktorého by bolo popieranie holokaustu v Maďarsku trestným činom.
Podľa predsedníčky Maďarskej socialistickej strany (MSZP) Ildikó Lendvaiovej víkendová demonštrácia extrémnej pravice na Budínskom hrade v Budapešti ukázala, že medzi Maďarskou gardou založenou mimoparlamentnou extrémne pravicovou stranou Hnutie za lepšie Maďarsko (Jobbik) a medzi demonštrujúcimi nacistami existuje organizačné a personálne prepojenie.
Opozičná strana FIDESZ sa vyjadrila za zriadenie vyšetrovacej komisie, ktorá by mala zistiť, prečo polícia súhlasila s usporiadaním neonacistického podujatia a zabezpečovala ho.
Extrémne pravicové organizácie spolu so 60-člennou jednotkou Maďarskej gardy uskutočnili v sobotu večer na Budínskom hrade pred nemeckým veľvyslanectvom demonštráciu, na ktorej popierali holokaust. Podľa maďarskej tlačovej agentúry MTI v predvečer Pochodu za život v Budapešti, ktorý je spojený s pamätným dňom holokaustu, pochodovali z Námestia Ádáma Clarka na hrad mladí ľudia v uniformách, skíni, ich sympatizanti a členovia Maďarskej gardy.
Demonštrantov k budove veľvyslanectva, ktoré bolo obkolesené kovovými zábranami, sprevádzali policajti. Extrémisti na podujatí popierali existenciu holokaustu, protestovali proti "sionistickej svetovláde" a žiadali "zrušenie dogmy holokaustu". Účastníci niesli plagát s nápisom "Pravda oslobodzuje" v maďarskom a v nemeckom jazyku. Veliteľ Maďarskej gardy István Dósa pred asi 200 ľuďmi vyhlásil, že z holokaustu nič nie je pravda. Rečníci prečítali text petície, ktorú si však z nemeckého veľvyslanectva nikto neprevzal.