JERUZALEM. Niekdajší dozorca z koncentračných táborov John Demjanjuk, ktorého deportácii do Nemecka opakovane zabránili v uplynulých dňoch americké orgány, figuruje na prvom mieste dnes zverejneného nového zoznamu Centra Simona Wiesenthala pre stíhanie nepotrestaných vojnových zločincov.
Oproti vlaňajšku sa teda číslica dva pred Demjanjukovým menom zmenila na číslo jeden, avšak ešte nad ním figuruje v zozname bez číselného označenia meno Ariberta Heima, obávaného lekára z koncentračného tábora Mauthausen. Pri jeho mene je poznámka, že podľa istých nových informácií mal už v roku 1992 zomrieť v egyptskej Káhire, o čom však podľa inštitúcie jestvujú značné pochybnosti.
Dvojkou v aktuálnom zozname je niekdajší maďarský žandár Sándor Képíro, ktorý sa mal v januári 1942 spolupodieľať v Novom Sade na fyzickej likvidácii viac ako tisíc občanov židovského a rómskeho pôvodu, ale aj srbských civilistov. Tento muž žije po desaťročiach strávených v Argentíne od roku 1996 opäť v Maďarsku.
Na tretie miesto postúpil vlani štvrtý Milivoj Ašner, niekdajší veliteľ polície ustašovského Chorvátska, s ktorého menom sa spája deportácia stoviek Srbov, židov a Rómov do koncentračných táborov. Chorvátsko požiadalo Rakúsko o jeho vydanie, avšak orgány alpskej republiky tejto žiadosti nevyhoveli s poukázaním na Ašnerov zlý zdravotný stav.
Na ďalších miestach zoznamu nepotrestaných osôb, dôvodne podozrivých z vojnových zločinov, figurujú bývalý príslušník síl SS Soeren Kam, ktorý čelí v Dánsku obvineniu z vraždy novinára, Klaas Carl Faber, ktorý v roku 1952 ušiel z výkonu doživotného trestu väzenia za vraždy väzňov z Holandska do Nemecka, či Heinrich Boere, niekdajší príslušník tzv. Zbraní SS (Waffen SS), obvinený z vraždy troch holandských civilistov.
Medzi desiatkou najhľadanejších vojnových zločincov je aj v Austrálii žijúci Maďar Charles Zentai, ktorý mal v roku 1944 zastreliť mladého žida v Budapešti len preto, že nemal pripnutú Dávidovu hviezdu. Na zozname je aj bývalý tlmočník a vyšetrovateľ Gestapa Michail Gorškov z Estónska, exdôstojník litovskej štátnej bezpečnosti počas okupácie Vilniusu nacistami Algimantas Dailide a vo Venezuele žijúci Harry Mannil. Ten počas okupácie Estónska pracoval pre tamojšie bezpečnostné zložky a spolupodieľal sa na likvidácii stoviek židov.