PEKING. Severnú Kóreu je nutné považovať za jadrovú veľmoc, vyhlásil dnes generálny riaditeľ Medzinárodnej agentúry pre atómovú energiu (MAAE) Muhammad Baradej.
Štyri dni po tom, ako KĽDR vyhostila inšpektorov MAAE z krajiny, Baradej na medzinárodnej konferencii o jadrovej energetike v Pekingu zároveň uviedol, že krajina je schopná v priebehu niekoľkých mesiacov opäť naštartovať svoje jadrové zariadenia. Preto je potrebnú ju čo najskôr presvedčiť, aby sa vrátila k rokovaciemu stolu, dodal.
S názorom, že KĽDR je jadrová veľmoc, nesúhlasia Spojené štáty, ktoré nechcú posilňovať pozíciu KĽDR pri rokovaniach jej porovnávaním s ôsmimi oficiálnymi a de facto jadrovými mocnosťami.
V rámci Zmluvy o nešírení jadrových zbraní sú USA, Rusko, Čína, Francúzsko a Británia oficiálne uznávané za štáty vlastniace jadrové technológie, a za jadrové mocnosti sú považované aj India, Pakistan a Izrael.
Spojené štáty, Rusko, Čína, Francúzsko, Nemecko a Británia nedávno signalizovali, že sú pripravené oživiť snahy o priame diplomatické urovnanie sporov okolo sporného iránskeho programu obohacovania uránu. Prezident USA Barack Obama zase vyjadril ochotu viesť s Teheránom priame rozhovory o tejto otázke.
Iránsky prezident Mahmúd Ahmadínežád prejavil ochotu obnoviť jadrové rozhovory so svetovými veľmocami, ale zdôraznil, že krajina rozhodne nezastaví svoj jadrový program.
Baradej dnes zároveň varoval pred starnutím jadrových zariadení a nedostatok dohľadu nad budovaním nových. Bezpečnosť jadrových reaktorov je podľa neho v súčasnosti lepšia, než pred desiatimi rokmi, ale "stále máme rezervy, čo sa týka zaistenia i bezpečnosti, dokonca aj v krajinách s rozsiahlymi jadrovými programami."
Na celom svete rastie záujem o využívanie jadrovej energie. Viac ako 60 krajín, predovšetkým spomedzi rozvojových, informovalo MAAE, že majú záujem o rozvoj vlastných jadrových programov.