ŽENEVA, TEL AVIV. Mal hovoriť o boji s rasizmom, sám však naňho vyzýval. Iránsky prezident Mahmúd Ahmadínedžád neostal dnes v Ženeve nič dlžný svojej povesti. Konferencia OSN o rasizme sa tak vyvíja podľa najhorších očakávaní jej organizátorov aj jej kritikov.
Takéto urážlivé antisemitské výroky nemajú čo hľadať na fóre OSN proti rasizmu.
Peter Gooderham, britský vyslanec
Iránsky líder a jeho protiizraelská a protizápadná tiráda, ktorú spustil vo svojom prejave, vyvolala vo svete ostré odsúdenie. „Je to neprípustná výzva na rasovú nenávisť,“ komentoval jeho vystúpenie podľa agentúry Reuters francúzsky prezident Nicolas Sarkozy.
Diplomati opustili stoličky
Ahmadínedžádove nevyberané slová zdvihli zo stoličiek západných diplomatov. Počas jeho prejavu opustili rokovaciu miestnosť. Viacero krajín konferenciu v očakávaní škandálu radšej bojkotovalo. Patrili medzi ne okrem Izraelu a Spojených štátov aj Austrália, Nový Zéland, Kanada, Nemecko, Holandsko, Taliansko a Poľsko.
Aj tí zo západného sveta, čo sa zúčastnili, poslali na stretnutie zväčša nižšie diplomatické šarže, tak ako Briti či Francúzi.
Niektorí účastníci konferencie vystúpenie iránskeho lídra prerušovali pokrikmi „rasista, rasista“ a hádzali na pódium malé predmety. Pokrikov „hanba“ sa nezdržali ani niektorí novinári, sediaci v pressboxe.
Ahmadínedžád v prejave označil Izrael za „najkrutejší rasistický režim sveta“. Kritizoval aj Američanov, Európu a Bezpečnostnú radu OSN. Opäť vyhlásil, že židovský štát vznikol ako kompenzácia za xenofóbiu voči Židom a že do Palestíny priviedol „najhorších xenofóbov“.
Izrael konferenciu bojkotoval a do Ženevy poslal svoje PR tímy, aby argumentovali pre médiá proti Ahmadínedžádovi. Izraelské záujmy zastupoval nositeľ Nobelovej ceny Ellie Wiesel, harvardský profesor Alan Dershowitz a herec Jon Voight.
Izrael kritizoval načasovanie
V Izraeli vyvolalo mimoriadne pobúrenie, že prejav Ahmadínedžáda načasovali na deň, keď si Izrael pripomína obete holokaustu. „Osobne som veľmi dotknutý. Toto je deň, keď by mal hovoriť tento muž?“ pýtal sa izraelský prezident Šimon Peres.
Jeruzalem pre konferenciu a preto, že sa švajčiarsky prezident stretol s iránskym lídrom, povolal na konzultácie svojho veľvyslanca z Bernu.
Konferencia v Ženeve je pokračovaním podobnej konferencie z juhoafrického Durbanu. Konala sa pred ôsmimi rokmi a tiež sa na nej opúšťala rokovacia miestnosť pre antiizraelské a antizápadné narážky.
Šéfa OSN bojkot sklamal
Hoci teraz sa OSN snažila, aby sa konferencia niesla v konštruktívnom duchu, zrejme sa to nepodarilo. Dokumentuje to aj fakt, že jediným významnejším lídrom, ktorý na stretnutí vystúpil, je práve iránsky prezident.
„Iránsky prezident si z konferencie urobil svojho rukojemníka. Sme pripravení na seriózny dialóg, ale toto zďaleka prekročilo naše očakávania,“ povedal pre Reuters francúzsky delegát Jean Baptiste Mattei.
Záverečnú deklaráciu päťdňovej konferencie neboli ochotní podporiť pre jej zaujatosť silní globálni hráči.
Šéf OSN Pan Kimun včera vyjadril svoje sklamanie nad tým, že mnohé krajiny konferenciu bojkotovali. „Hlboko ľutujem, že niektorí sa rozhodli stáť mimo,“ povedal. Záverečné komuniké označil za vyvážené. Izrael jeho stretnutie s Ahmadínedžádom kritizoval.
Pan Ki-mun Ahmadínedžáda napomenul
ŽENEVA. Mahmúd Ahmadínedžád sa pred svojím vystúpením stretol dnes v Ženeve na okraj konferencie s generálnym tajomníkom OSN Pan Ki-munom. Ten mu podľa komuniké OSN zdôraznil, že "je potrebné pozerať sa do jednotnej budúcnosti, nie do minulosti plnej rozkolov".
"Generálny tajomník pripomenul prezidentovi, že Valné zhromaždenie OSN schválilo rezolúciu, ktorá ruší stotožnenie sionizmu s rasizmom," uvádza sa vo vyhlásení. Ahmadínežád sa aj v minulosti vyjadril posmešne o Izraeli spochybňujúc, či vôbec došlo k holokaustu.
Pan Ki-mun s Ahmadínedžádom hovorili o konferencii, regionálnom mieri a bezpečnosti, Afganistane, Iraku a Blízkom východe, ako aj o iránskom jadrovom programe, dodáva vyhlásenie OSN.
TASR
Po vojne v pásme Gazy je antisemitizmus na vrchole
Za výrazné zvýšenie protižidovských nálad môže podľa štúdie telavivskej univerzity aj vojna v Gaze.
TEL AVIV. Od začiatku roka vzrástli antisemitské útoky po celom svete. Tvrdí to štúdia telavivskej univerzity, ktorú uverejnili dnes ako súčasť izraelskej kampane proti konferencii o rasizme v Ženeve.
Nárast antisemitizmu spája Inštitút Stephena Rotha pre štúdium súčasného antisemitizmu, ktorý správu vypracoval, s izraelskou operáciou v pásme Gazy. Odohrala sa na prelome rokov a vyvolala silnú kritiku pre svoju intenzitu. Tá zasiahla podľa palestínskych zdrojov hlavne civilné obyvateľstvo.
Štúdia tvrdí, že do antisemitských útokov sa čoraz viac začínajú zapájať okrem neonacistov aj ultraľavicoví aktivisti, ľavicovo orientovaní Židia aj občania Izraela žijúci v cudzine.
Ide nielen o útoky na židovské cintoríny, synagógy či pamätné objekty, ale aj fyzické napadnutia ľudí, ktorí sa k Židom otvorene hlásia.
Za znepokojujúce autori štúdie označujú aj to, že sa začína dávať znamienko rovná sa medzi nacistické a židovské symboly. „Analógia medzi podporovateľmi Izraela a nacistami sa stáva takmer axiómou,“ uvádza správa. Všíma si tiež oživenie témy popierania holokaustu vo svete.
Podobný nárast antisemitizmu sa objavil aj po izraelskej vojne v Libanone v roku 2006.
Tento január vo Veľkej Británii zaznamenali 250 antisemitských útokov v porovnaní s tridsiatimi ôsmimi spred roka. V celom svete ich bola asi tisícka. Minulý rok pritom výskumníci tvrdili, že antisemitské útoky vo svete klesajú.
Jana Shemesh