Dokument, ktorý môže prispieť k zvýšeniu napätia v regióne, schválilo všetkých 191 prítomných poslancov politicky rozdelenej Skupštiny. Okrem rovnakých práv pre všetkých obyvateľov provincie poslanci žiadali zaistenie základnej bezpečnosti pre všetky komunity.
Srbský parlament tiež požiadal Misiu OSN v Kosove (UNMIK), aby do mesiaca predložila správu o osude viac ako 1300 Srbov a Nealbáncov, ktorí sú v Kosove nezvestní od prepuknutia konfliktu v roku 1998.
Poslanci v rezolúcii tiež odsúdili nedávne vytvorenie kontrolných stanovíšť na kosovsko-srbskej administratívnej hranici, určených na vyberanie spotrebných daní za tovar dovážaný do provincie.
Parlament tiež odmietol návrh tzv. právneho rámca pre Kosovo, ktorý má slúžiť ako základ pre vytvorenie inštitucionálnej štruktúry po kosovských všeobecných voľbách, plánovaných na tento rok.
"Právny rámec neponúka záruky pre multietnické Kosovo," uvádza sa v rezolúcii.
Srbskí zástupcovia v prechodnej kosovskej vláde minulý týždeň odmietli návrh prijať s odôvodnením, že otvára cestu pre nezávislosť provincie. Zároveň opustili rokovania o jeho znení. Proti navrhovanému právnemu rámcu dnes v severnej časti Kosovskej Mitrovice protestovalo asi 3000 miestnych Srbov.
UNMIK a politickí zástupcovia kosovských Albáncov oznámili, že sa dohodli na 95 percentách textu navrhovaného právneho rámca. Otvorených je niekoľko otázok, hlavne otázka referenda o nezávislosti provincie. Šéf medzinárodnej správy Hans Häkkerup vo štvrtok vyhlásil, že je proti tomu, aby dokument obsahoval Albáncami požadovanú možnosť na zorganizovanie referenda.
Kosovo je od skončenia náletov NATO proti JZR z júna 1999 pod medzinárodnou správou, stále však formálne zostáva súčasťou Juhoslávie. Podľa Úradu vysokej komisárky OSN pre utečencov (UNHCR) po stiahnutí vládnych jednotiek Belehradu z provincie pred násilnosťami zo strany miestnych Albáncov utieklo viac ako 200.000 Srbov a Nealbáncov.