Atény 4. mája (TASR) - Pápež Ján Pavol II. v reakcii na ostrú kritiku gréckych náboženských predstaviteľov dnes v Aténach požiadal Boha, aby odpustil katolíkom za hriechy, ktoré v priebehu uplynulých 1000 rokov spáchali proti pravoslávnym kresťanom.
Počas prvej zastávky na svojej šesťdňovej púti "po stopách sv. Pavla" do Grécka, Sýrie a na Maltu sa pápež pokúsil upokojiť hnev pravoslávnych fundamentalistov, ktorí sa vydali do ulíc gréckej metropoly, aby protestovali proti návšteve "arcikacíra".
"Za udalosti minulosti a prítomnosti, keď synovia a dcéry katolíckej cirkvi činmi alebo zanedbaním zhrešili voči svojim pravoslávnym bratom a sestrám, nech nám Boh udelí odpustenie, ktoré od neho žiadame," vyhlásil v bielom odetý Ján Pavol II.
Prekvapený grécky arcibiskup Christodulos v čiernom rúchu pravoslávia, ktorý síce zdráhavo sprevádzal pápeža na návšteve, avšak odmietol sa zúčastniť na modlitbách, neočakávanú prosbu o odpustenie ocenil potleskom. Obaja náboženskí lídri sa potom vrelo objali.
V príhovore k najvyššiemu predstaviteľovi gréckej pravoslávnej cirkvi sa Svätý otec v tejto súvislosti so špecifickým dôrazom zmienil o vyplienení Konštantinopolu križiackym vojskom v roku 1204. "Tento ťažko ospravedlniteľný čin napĺňa hlbokou ľútosťou ešte aj dnes žijúcich vyznávačov katolíckej viery," podotkol Ján Pavol II., ktorý o dva týždne oslávi svoje 81. narodeniny.
"Som veľmi šťastný. Pápež je k nám veľmi milý, no prirodzene ešte stále existujú problémy medzi našimi dvoma cirkvami, ktorými musíme čeliť," uviedol Christodulos pred novinármi. Jeho pobočník označil pápežovo vyhlásenie za "odvážne" s tým, že môže pomôcť prekonať nezhody.
Pravoslávna cirkev dlho vinila Rím za rozpad kresťanskej cirkvi na východnú a západnú vetvu v roku 1054 a využívanie východných obradov po páde komunizmu na zasahovanie do tradičných krajín pravoslávia.
Týždne pobúrenia a demonštrácii pravoslávnych fundamentalistov, ktorí nazvali pápeža antikristom, sa však vytratili, keď len asi 50 protestujúcich prišlo otvorene vyjadriť nesúhlas s príchodom Jána Pavla II.
Pápež po prílete do Atén neprerušil svoju 22-ročnú tradíciu požehnania krajine, keď pobozkal grécku zem, ktorú mu vzhľadom na jeho zdravotný stav priniesli v nádobe.
Grécke úrady z obáv pred možnými demonštráciami prijali mimoriadne tvrdé bezpečnostné opatrenia. Na rozdiel od zvyčajného privítania pápeža zástupmi obyvateľov však ulice hlavného mesta boli poväčšine opustené, i keď všade stáli príslušníci polície.
Pre pápeža je terajšia cesta uskutočnením sna - púte pozdĺž cesty, ktorú kedysi podnikol sv. Pavol. Vrcholom jeho zastávky v Grécku budú modlitby na pahorku Aeros Pagos pod Akropolou, kde sv. Pavol predniesol starovekým Aténčanom kázeň. Neskôr bude Ján Pavol II. slúžiť pomerne malú omšu pre niekoľko tisíc veriacich.
Z Grécka odletí pápež v sobotu do Sýrie, kde by mal v historickom meste Kunejtra na Golanských výšinách vyzvať na mier na Blízkom východe. Po štyroch dňoch v Sýrii pápež ukončí svoju cestu návštevou prevažne katolíckej Malty, kde vykoná obrad blahoslavenia dvoch maltských kňazov a mníšky.