LONDÝN. Slovenská republika neuznala jednostranne vyhlásenú nezávislosť Kosova, keďže k tomuto aktu došlo bez dohody so srbskou stranou a za porušenia ustanovení medzinárodného práva. Minister zahraničných vecí Miroslav Lajčák to dnes uviedol na londýnskej konferencii, ktorá sa venovala téme sebaurčenie verzus územná celistvosť.
Podľa slovenskej pozície bola pri odtrhnutí Kosova od Srbska porušená napríklad zásada, že právo na sebaurčenie sa vzťahuje iba na národy, a nie na menšiny.
Za "ťažko akceptovateľné" označil minister aj to, že rozhodnutie o voľbe dominantného právneho princípu medzi sebaurčením a ochranou územnej celistvosti neurobilo medzinárodné spoločenstvo - v zastúpení Bezpečnostnej rady OSN, ale jednotlivé štáty.
"Z rovnakých dôvodov sme neuznali ani jednostranne vyhlásenú nezávislosť Abcházska a Južného Osetska," uviedol Lajčák.
Minister pritom zdôraznil, že konflikty medzi právom na sebaurčenie a teritoriálnou integritou štátov musia spočívať na dohode a byť v súlade s medzinárodným právom. "V prípade, keď majú dve strany problém sa dohodnúť, je dôležité, aby medzinárodné spoločenstvo, reprezentované OSN a jej Bezpečnostnou radou, prevzalo riadiacu úlohu v tomto procese," povedal Lajčák pre TASR.
Slovenský minister vystúpil na pôde londýnskeho Kráľovského inštitútu pre medzinárodné otázky s úvodným hlavným príspevkom. Ako pozitívne príklady riešenia sporov uviedol pokojné rozdelenie Československa a oddelenie Čiernej Hory od Srbska za sprostredkovania EÚ.
Vo veci súladu nezávislosti Kosova s medzinárodným právom má na žiadosť Srbska rozhodnúť Medzinárodný súdny dvor (MSD) v Haagu. "Sme si istí, že súd vynesie stanovisko, ktoré potvrdí dôležitosť kľúčových princípov medzinárodného práva," uviedol Lajčák pre TASR na otázku, aké očakávania má od tohto procesu.
Šéf slovenskej diplomacie sa počas dnešnej návštevy Veľkej Británie stretne so svojím rezortným partnerom Davidom Milibandom a predsedom Zahraničného výboru Dolnej snemovne parlamentu Michaelom Gapesom.