Viedeň 3. mája (TASR) - Pri príležitosti dnešného Svetového dňa tlače vyjadrila Organizácia pre bezpečnosť a spoluprácu v Európe (OBSE) hlboké znepokojenie nad situáciou v oblasti slobody médií v mnohých zo svojich 55 členských štátov.
Tlačový vyslanec OBSE Freimut Duve vyjadril obavy v súvislosti s postavením médií v členských štátoch. Poukázal pritom na skutočnosť, že v krajinách OBSE zahynulo v minulom roku 11 novinárov, ktorí sa stali obeťami svojho povolania a mnoho ďalších sa stalo terčom útokov, vyhrážok alebo bezdôvodného väznenia. Keďže médiá sa často dostávajú pod tlak, vyzval Duve vlády jednotlivých členských krajín na ochranu predstaviteľov médií pred útokmi a zastrašovaním.
Členské štáty OBSE by mali urobiť viac opatrení pre ukončenie nátlaku v médiách a urýchlené začatie vyšetrovania prípadov, od neoprávnenej cenzúry až po vraždy novinárov, dodal Duve. Podľa neho by sa mali pred súd dostať tí, ktorí sú zapletení do takýchto zločinov. Reprezentant OBSE sa zároveň opakovane vyjadril proti novým formám nepriamych útokov na slobodu tlače, ako je vládny monopol nad tlačiarňami či odoberanie licencií.
Organizácia médií juhovýchodnej Európy (SEEMO), ktorá je pobočkou Medzinárodného tlačového inštitútu (IPI), medzitým vyslovila znepokojenie nad situáciou novinárov a médií v juhovýchodnej Európe. Mnohým menšinám a etnickým či náboženským skupinám sa ešte stále bráni v používaní médií na vyjadrenie vlastných názorov a prejavenie identity.
Investigatívni novinári musia v tomto regióne bojovať nielen s organizovaným zločinom, ale aj s vládnymi predstaviteľmi a byrokraciou. Verejnoprávne televízne a rozhlasové stanice sa tu často používajú ako nástroje vlády, politických strán a ďalších záujmových skupín.
Podľa SEEMO napríklad v Bulharsku prepustili siedmich rozhlasových redaktorov, ktorí protestovali proti vymenovaniu nového šéfa, pretože ho považovali za politicky zaujatého. V Chorvátsku, Moldavsku, Bosne a Hercegovine sa novinári opakovane stávali terčom vyhrážok. V Macedónsku sa zistilo, že úrady nariadili odpočúvať telefonáty 17 novinárov. Okrem toho tu novinári často čelili vyhrážkam a útokom v dôsledku násilných zrážok medzi albánskymi rebelmi a macedónskymi bezpečnostnými jednotkami. V Rumunsku dostal jeden redaktor pokutu za politický kreslený film. Ani v Juhoslávii sa vláde nepodarilo zlepšiť podmienky pre nezávislé médiá a novinárov.
Ľútosť nad tým, že sloboda vyjadrovania zostáva v mnohých členských krajinách Rady Európy ohrozená, vyslovila dnes aj táto paneurópska organizácia. Tieto hrozby pretrvávajú či už vo forme zastrašovania alebo priamych fyzických útokov. Obeťami sú zástupcovia tlače z dôvodu nedostatočných právnych a politických záruk, ktoré sú základnou podmienkou fungovania demokratickej spoločnosti, vyhlásil predseda Parlamentného zhromaždenia RE lord Russell-Johnston.
Nedávne udalosti v Rusku, ako aj na Ukrajine a ďalších krajinách Európy pripomínajú, že demokracia zostáva krehká v mnohých štátoch. Medzinárodný deň slobody tlače nemôže byť zámienkou na sebauspokojenie, ale príležitosťou na potvrdenie záväzkov rozšírenia hraníc slobody médií, zdôraznil Russell-Johnston.
Pri príležitosti dnešného dňa slobody tlače udelil rakúsky klub novinárov Concordia čestné ocenenie českému prezidentovi a spisovateľovi Václavovi Havlovi. Porota ocenila jeho životné dielo v duchu ľudských práv, demokracie a tolerancie. Hoci sa Havel nemohol na odovzdávaní cien zúčastniť osobne, uviedol, že mu je veľkou cťou prevziať cenu najstaršieho a najnezávislejšieho novinárskeho klubu na svete.