Kyjev 3. mája (TASR) - Časť ukrajinskej protiprezidentskej opozície dnes v Kyjeve oznámila oficiálny začiatok prípravy na usporiadanie celoštátneho referenda z ľudovej iniciatívy o dobrovoľnom odstúpení prezidenta Leonida Kučmu a zmene politického systému krajiny s posilnením právomocí parlamentu.
Na zhromaždení s účasťou 401 iniciátorov vypísania referenda schválili znenie dvoch otázok pre ľudové hlasovanie. Zároveň vznikla iniciatívna skupina na vykonanie referenda s 248 členmi zastupujúcimi vyše polstovku politických subjektov a spoločenských organizácií. Sú medzi nimi napríklad Baťkivščyna, Socialistická strana Ukrajiny, Ukrajinské ľudové hnutie s vlastnými parlamentnými frakciami. Podľa prvej navrhovanej referendovej otázky by sa mali obyvatelia vyjadriť, či súhlasia s tým, že za to, čo sa stalo s Ukrajinou a jej ľudom počas všetkých rokov vládnutia Kučmu, musí na znak pokánia sám dobrovoľne odstúpiť a oznámiť to v súlade s ústavou.
Ako dôvody sa uvádzajú katastrofické rozvrátenie ekonomiky, zhoršenie životnej úrovne, zločinnosť, korupcia, úpadok autority Ukrajiny vo svete, masové porušovanie práv občanov a iné.
Na druhú otázku by mali obyvatelia odpovedať, či súhlasia, že na Ukrajine sa následkom vládnutia Kučmu upevnil autoritársky, nedemokratický, mocenský režim. A preto je nevyhnutné po odstúpení terajšieho prezidenta zaviesť európsky model organizácie moci, pri ktorej ľud cez svojich volených zástupcov v parlamente rozhoduje o formovaní vlády a kontroluje jej činnosť.
Podmienkou vyhlásenia referenda z ľudovej iniciatívy je získať minimálne tri milióny podpisov voličov najmenej v dvoch tretinách z 27 regiónov krajiny.
Oficiálne rozhodnutie zo zhromaždenia iniciátorov referenda po jeho odovzdaní v mestskej administrácii Kyjeva má posúdiť Ústredná volebná komisia, ktorá má rozhodnúť o registrácii iniciatívnej skupiny.
Iniciátori referenda tvrdia, že obsah otázok právne zodpovedá ústave i rozhodnutiu Ústavného súdu, že predmetom referenda nemôžu byť otázky o vyslovení nedôvery voleným zástupcom krajiny. Výsledky referenda, v prípade, ak sa naozaj uskutoční, však nemôžu byť právne záväzné. Najskôr ich možno vnímať ako politickú kampaň časti protiprezidentskej opozície pred blížiacimi sa parlamentnými voľbami, ktoré majú byť v marci 2002.
(spolupracovník TASR Martin Benko) juh