Viedeň 3.mája (TASR) - Odvšadiaľ z kozmu prichádzajú na Zem slabé zvuky. Ale len riedka atmosféra a vysokocitlivé meracie prístroje na južnom póle zeme ich umožňujú zachytiť. Astronómovia tvrdia, že tieto zvuky nie sú ničím iným, ako doznievaním tzv. veľkého tresku (Big Bang).
Pokiaľ možno najnovšiemu vedeckému objavu veriť, potom ide o prvý dôkaz toho, že náš vesmír vznikol skutočne pred 14 miliardami rokov, po ohromnom počiatočnom výbuchu, píše dnešné vydanie rakúskeho denníka Der Kurier.
Podľa vedcov, ktorí zachytávajú zvuky z vesmíru len relatívne krátky čas, štruktúra týchto tónov umožňuje potvrdiť výpočty astronómov o počiatku vesmíru. Zachytené zvuky podporujú teórie astrofyzikov o súčasnom rozpínaní kozmu.
Rýchlosť rozpínania bola po veľkom tresku nepredstaviteľná. Podľa názoru vedcov sa súčasné štruktúry v kozme vytvorili práve pod vplyvom obrovskej počiatočnej rýchlosti prvotných častíc.
Najnovšie teórie hovoria, že kozmos by bol bez veľkého tresku oveľa menej organizovaný a pretrvávanie chaosu by s veľkou pravdepodobnosťou neumožnilo ani vznik života na Zemi.
Najnovšie merania zvukov z vesmíru však potvrdili aj inú teóriu: normálna hmota, známa aj človeku, tvorí len päť percent hmoty vo vesmíre, zvyšok pozostáva zo záhadnej tmavej matérie.
jč dem