WASHINGTON. Keď americký prezident Barack Obama zmiernil obmedzenia federálneho financovania výskumu kmeňových buniek, vedci sa pýtali, ako ďaleko budú môcť vedci zájsť. Dnes im vláda odpovedala: Musia používať bunky z embryí z kliník pre umelé oplodnenie, ktoré by boli inak zničené.
Návrh smernice zverejnený Národnými inštitútmi zdravia (NIH) obsahuje predpisy so širokou podporou v Kongrese. Federálna vláda podľa nich nebude podporovať výskum využívajúci kontroverznejšie zdroje ako sú bunky z embryí vytvorených len pre experimenty, napríklad klonovaním, čo zrejme sklame niektorých vedcov.
"Myslíme si, že to bude obrovská podpora pre vedu," povedal riaditeľ NIH Raynard Kington. "Široká podpora (takéhoto prístupu) existuje vo vedeckej komunite i verejnosti. Podobná široká podpora v súčasnosti neexistuje pre využívanie iných zdrojov," dodal. Takýto prístup je v súlade so zákonom, ktorý prijal predošlý Kongres, vtedajší prezident George W. Bush ho však nikdy nepodpísal.
Vedci skúmajú kmeňové bunky s cieľom v budúcnosti vytvoriť náhradné tkanivá a nájsť lepšiu či dokonca úplnú liečbu pre ochorenia od diabetu po Parkinsonovu chorobu či poškodenia miechy.
Kmeňové bunky sa v laboratórnych miskách dokážu neobmedzene množiť, ich získanie však zničí niekoľkodňový ľudský zárodok, proti čomu mnohí ostro protestujú z morálnych dôvodov. Bushova vláda obmedzila výskum financovaný daňovníkmi na niekoľko skupín embryonálnych kmeňových buniek, čo podľa NIH spomaľovalo pokrok potenciálne prevratnej vedy.
Obama v marci zrušil Bushove reštrikcie, ponechal však na NIH, aby stanovili etické predpisy určujúce, výskum ktorých skupín kmeňových buniek bude finančne podporovaný vládou.
Návrh tiež vyžaduje dobrovoľný súhlas s darovaním embryí na výskum po poučení o všetkých možnostiach, napríklad darovaní zárodku inej neplodnej žene. Jasne zakázané majú byť tiež určité druhy výskumu ľudských kmeňových buniek ako je ich spájanie s embryami opíc a iných primátov.
NIH bude jeden mesiac prijímať verejné pripomienky k smerniciam a po ich zhodnotení zverejní do začiatku júla konečnú verziu.