JAKARTA. V odľahlej oblasti indonézskeho ostrova Borneo objavili novú kolóniu orangutanov, ktorých počet sa tam odhaduje na asi 2000 exemplárov.
Orangutany patria medzi ohrozené živočíšne druhy, a to napriek početným opatreniam na ich záchranu. Celkový počet týchto zvierat, voľne žijúcich v prírode, sa odhaduje už iba na 50.000-60.000. Veľká väčšina z nich žije práve v Indonézii, zvyšok potom v Malajzii.
V horskej oblasti na východe ostrova Borneo objavili ochranári doteraz 219 hniezd orangutanov, čo naznačuje relatívne vysoký stav ich tamojšej populácie.
Napriek veľkej, okolo 97-percentnej totožnosti genetickej výbavy týchto živočíchov s človekom, sa im nedarí odolávať nástrahám civilizácie a patria medzi existenčne ohrozené druhy.
Informovala o tom agentúra AP s odvolaním sa na Erika Meijaarda z ekologickej organizácie The Nature Conservancy so sídlom v USA.