MOSKVA. Po trojročnej rekonštrukcii v nedeľu v Moskve slávnostne znovuotvorili Múzeum kozmonautiky, ktoré pripomína úspechy Ruska v dobývaní vesmíru.
Zariadenie pod pamätníkom pre dobyvateľov kozmu so slávnou 110 metrov vysokou monumentálnou raketou z titánu je po úpravách na nepoznanie modernou expozíciou s množstvom videopanelov, simulátorov a kozmických zariadení.
Súčasťou expozície na štvornásobne rozšírenej výstavnej ploche sú napríklad maketa vesmírnej stanice Mir, miniverzia leteckého riadiaceho centra s možnosťou živých spojení s medzinárodnou vesmírnou stanicou ISS, desiatky raketových modelov, odevy kozmonautov, špeciálne náčinie, ako aj foto- a videomateriál. Návštevníkov čaká na ploche 8500 metrov štvorcových dovedna 3500 exponátov.
V zreštaurovanom a rozšírenom múzeu, ktoré v pôvodnej podobe slávnostne otvorili v roku 1981, je teraz k dispozícii aj kinosála, predajňa suvenírov, vrátane stravy kozmonautov, a učebne pre školákov.
Nápis na obrovskom balóne pred múzeom hlása "Boli sme prví vo vesmíre" pripomínajúc, že práve niekdajší Sovietsky zväz vyslal v roku 1957 do kozmu prvú družicu, slávny Sputnik, následne psov Lajku, Strelku a Belku a napokon aj prvého človeka - kozmonauta, Jurija Gagarina 12. apríla 1961.
Na počesť tohto historického dňa je dnešok Dňom kozmonautiky a práve v tento slávnostný deň sa za účasti primátora Moskvy Jurija Lužkova konalo slávnostné znovusprístupnenie múzea.
Podľa Lužkovových slov sa podarilo splniť cieľ, a to znázornenie veľkoleposti vesmíru. "Je to interaktívne múzeum, v ktorom ktokoľvek môže zažiť štartovaciu a pristávaciu, ale aj ďalšie fázy vesmírneho letu," konštatoval s neskrývanou hrdosťou primátor.