VIEDEŇ. Rakúske ministerstvo životného prostredia zverejnilo dnes vo Viedni tzv. odborné stanovisko k plánovanému rozšíreniu Jadrovej elektrárne Mochovce.
Podklady, ktoré rakúska strana dostala zo Slovenska začiatkom marca, posúdili z poverenia ministerstva Rakúsky ekologický inštitút a Rakúska energetická agentúra.
V ich stanovisku sa podľa správy tlačovej agentúry APA hovorí okrem iného o nejasnostiach v súvislosti so zvýšením elektrického výkonu o takmer 22 percent.
Rakúska strana má navyše výhrady proti nukleárnotechnickým aspektom. Poukazuje na nutnosť podstatne precíznejšieho popisu zariadenia a jeho prevádzkových podmienok, detailnejšieho znázornenia z bezpečnostnotechnického hľadiska podstatných zmien oproti pôvodne schválenému projektu a ich doloženia výsledkami bezpečnostnej analýzy, či na absenciu diskusie o nehodách.
Podľa posudku predstavujú nedostatok aj chýbajúce výsledky a metódy pre zhodnotenie odolnosti nukleárneho zariadenia voči externým udalostiam - ako sú napríklad teroristické útoky a havárie lietadiel - či chýbajúce údaje o množstve rádioaktívneho odpadu.
V slovenských podkladoch chýba energetickohospodárske zdôvodnenie projektového zámeru, ako aj alternatívne varianty dokončenia reaktorov Mochovce 3 a Mochovce 4, čo je však jedným z cieľov skúmania dopadov zariadenia na životné prostredie podľa slovenského práva, konštatuje sa v správe rakúskej tlačovej agentúry.
Rakúsky minister životného prostredia Nikolaus Berlakovich v stanovisku pre médiá konštatoval, že Viedeň bude naďalej sledovať skúmanie dopadov pred dohotovením oboch reaktorov a naďalej vehementne požadovať objasnenie neúplných údajov, pričom Rakúsko v procese skúmania dopadov využije všetky právne možnosti.
Na tomto procese sa Viedeň chce spolupodieľať, ak slovenské podklady budú po preskúmaní v súlade s kritériami príslušnej bilaterálnej dohody. Zatiaľ nemožno povedať, či je tomu tak, proces skúmania je v plnom prúde, uviedli zdroje rezortu ekológie vo Viedni pre agentúru APA.
Odlišný názor Rakúska a Slovenska na rozvoj jadrovej energetiky by sa nemal prejaviť na vysokej kvalite celkových dvojstranných vzťahov. Ministri zahraničných vecí oboch krajín Miroslav Lajčák a Michael Spindelegger sa na tom zhodli počas nedávnych bilaterálnych rokovaní minulý mesiac vo Viedni.
Šéf slovenskej diplomacie potvrdil orientáciu slovenskej vlády na využitie jadrovej energie a zámer dostavať 3. a 4. blok jadrovej elektrárne Mochovce.
"Zdôraznil som, že sme otvorení a transparentne pripravení na akúkoľvek komunikáciu... všetko, čo robíme, robíme v súlade s európskymi štandardami," uviedol vtedy Miroslav Lajčák pre TASR. Pripomenul pritom, že Slovensko ponúklo susedným krajinám zapojenie sa do projektu posudzovania dopadov na životné prostredie.
"Berieme na vedomie pozíciu Rakúska v otázke rozvoja jadrovej energetiky a očakávame, že oni berú na vedomie a rešpektujú naše rozhodnutia, našu pozíciu. Obojstranným záujmom je, aby sa odlišný názor na využitie jadrovej energetiky neprejavil na vysokej kvalite našich celkových dvojstranných vzťahov," konštatoval šéf slovenskej diplomacie.