SME

Alexandr Vondra: Česi si strelili do vlastnej nohy

Šéfovanie Európe Praha zvládla. Vicepremiér pre európske záležitosti ALEXANDR VONDRA hovorí, že jej úspechy vykoľajili aj francúzskeho prezidenta Sarkozyho.

Vondra (1961) vyštudoval geografiu. Počas komunizmu vydával samizdat Revolver revuea manažoval skupinu Národní třída. Po nežnej revolúcii vstúpil do diplomacie, robil aj českého veľvyslanca v USA. Od roku 2006 je senátorom za ODS a od roku 2007 vicepremVondra (1961) vyštudoval geografiu. Počas komunizmu vydával samizdat Revolver revuea manažoval skupinu Národní třída. Po nežnej revolúcii vstúpil do diplomacie, robil aj českého veľvyslanca v USA. Od roku 2006 je senátorom za ODS a od roku 2007 viceprem (Zdroj: ČTK)

Šéfovanie Európe Praha zvládla. Vicepremiér pre európske záležitosti ALEXANDR VONDRA hovorí, že jej úspechy vykoľajili aj francúzskeho prezidenta Sarkozyho.

V polčase úspešného českého predsedníctva vláda padla. Nemrzí vás to?

„To viete, že ma to mrzí. Možno by som použil aj silnejšie slovo. Dva roky celý rad ľudí pracoval na tom, aby bolo predsedníctvo úspešné. Ale v politike s vďakou nemôžete rátať. Naše predsedníctvo stredne veľkého štátu bolo zároveň troma veľkými štátmi spochybňované. Keď sa nám ich podarilo v marci presvedčiť, že to robíme dobre, opozícia s pomocou pár zradcov vládu popravila. Pred celou Európou sme si tak strelili do nohy. Ale nemám nijaké obavy, že by to Česi neprežili.“

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

SkryťVypnúť reklamu

Zahraničie si láme hlavu, prečo vláda padla. Kto je za tým?

„Pre jedného z prebehlíkov, Vlastimila Tlustého, bola politickým programom osobná pomsta premiérovi za to, že sa nestal ministrom financií. U druhého, Jana Schwippela, ktorý pije denne 15 pív a viac, je ťažké pátrať po nejakej zodpovednosti. A Zelení si nedokázali ustrážiť dve poslankyne.

Ale hlavnú zodpovednosť nesie Jiří Paroubek. Jedného dňa sa prebudil a zistil, že mu klesajú volebné preferencie a nám rastú, pretože ľudia začali oceňovať predsedníctvo. Otázkou je, či čakal, že to takto dopadne. Možno očakával, že to bude strieľanie slepými nábojmi.“

Je paradox, že v dobe domácej politickej krízy na strunu českej národnej hrdosti musí zahrať americký prezident.

Paroubek vyzeral prekvapený. Nemá v tom prsty Hrad?

SkryťVypnúť reklamu

„Je možné, že prezident veril v to, že keď vláda padne, bude si môcť zostaviť vlastnú vládu a vládnuť s ňou až do konca volebného obdobia. Ale politické strany sa prebudili a nedopustia to. Faktom je, že vyslovením nedôvery všetci hráči začali myslieť na čo najvýhodnejšiu štartovaciu pozíciu pred voľbami. Bohužiaľ, ohľady na predsedníctvo sú až na druhom mieste.“

Najnovšie sa Paroubek s Topolánkom dohodli na úradníckej vláde. Zvládne predsedníctvo?

„Technicky a organizačne určite áno. Či aj politicky, je veľká otázka. Neverím, že by ľudia ako Nicolas Sarkozy alebo Angela Merkelová boli schopní sa vážne rozprávať s úradníckym premiérom.“

To vám hovoria kolegovia v únii?

„Tam som počúval údiv, nepochopenie, otázky „preboha, čo je to za bordel“. Ale veľká časť je odpracovaná. Zostáva ešte veľká júnová rada (Európskej únie), ktorá má rozhodovať o garanciách pre Írsko, s ktorými írska vláda pôjde do referenda, a o budúcom predsedovi Európskej komisie. Je otázne, nakoľko úradnícku vládu bez silného politického mandátu, skúseností a kontaktov budú brať vážne. Únia aj my si s tým však poradíme. Ale tú machuľu, ktorá tu zostala z rozliateho kalamára, si budú všetci pamätať dlhšie ako dva mesiace.“

SkryťVypnúť reklamu

Potvrdili sa Sarkozyho slová, že noví členovia nie sú schopní viesť úniu?

„My sme paradoxne Lisabonu urobili najlepšiu reklamu, akú sme mohli. Dali sme muníciu do rúk tým, ktorí tvrdili, že musí byť stály predseda Európskej rady a odmietali rotujúce predsedníctvo. Ak sa však na to pozrieme s odstupom, všetko, čo sme urobili, dopadlo dobre. Zvádli sme ťažkú plynovú krízu a dokonca sme narysovali pôdorys, ako riešiť krízové situácie. Použijem paralelu z krasokorčuľovania. Známky za technický výkon boli výborné, nechcel by som komentovať umelecký dojem.“

Vo vašom životopise bude: Bol zodpovedný za polovicu českého predsedníctva. Na čo ste najviac hrdý?

„Boli sme terčom Nicolasa Sarkozyho v januári, februári. Potom mal ten slávny televízny prejav, v ktorom pohrozil zatvorením automobiliek v strednej Európe. A ukázalo sa, že urobil chybu. Zvýšili sme hlas, povedali jasné nie protekcionizmu a získali podporu všetkých. Posilnenie úlohy Európskej komisie ako strážcu pravidiel hry je asi tým najväčším úspechom. Sarkozy ten terč nerozstrieľal, bol príliš pevný. Keď zistil, že sa to nedá, obrátil pozornosť inam.“

SkryťVypnúť reklamu

Ruské noviny Kommersant napísali, že vláda padla pre radar, týždenník Respekt dlhodobo tvrdí, že Václav Klaus je napojený na ruské záujmy. Čo si o tom myslíte?

„Nemyslím, že za pádom vlády stojí Rusko, ale české politikárčenie. Ale ak niekto sledoval záujem oslabiť úniu počas ekonomickej krízy, minimálne dvaja prebehlíci, čo majú blízko ku Klausovi sa tým netajili, a zároveň sociálna demokracia ukázala úplnú ľahostajnosť k európskym veciam, Rusko sa z toho môže tešiť.“

Nesklamalo vás, že sa Barack Obama počas návštevy Prahy nevyjadril jasne k výstavbe radaru?

„Vôbec nie. Som veľmi rád, že to nespojuje s Ruskom, ale s konkrétnymi hrozbami. Povedal, po prvé, hrozby existujú a najväčšou je Irán. Po druhé, ďakujem Čechom a Poliakom, že sa k nim postavili čelom a nestrkali hlavu do piesku. Po tretie, ak bude hrozba Iránu trvať – a zatiaľ trvá –, budeme vo vývoji a výstavbe systému protiraketovej obrany pokračovať. A po štvrté, ak hrozba pominie, dá sa systém odložiť. Jasné a priezračné slová. Ak existuje riziko, že okolo domu sa môže pohybovať zlodej, zam-knete. Ak máte istotu, že zlodej nepríde, necháte dvere otvorené.“

SkryťVypnúť reklamu

Nie je vám ľúto, že ste do radaru investovali toľko politického kapitálu, riskovali ste, a nakoniec Obama povie „uvidíme“?

„Ľútosť nie je politická kategória. V rámci NATO sme sa v Bukurešti dohodli, že vo výstavbe systému budeme pokračovať. Posledný summit v Štrasburgu to potvrdil. V Amerike nastúpila nová administratíva, tak si robí akýsi audit. Vyhodnocuje aj systém protiraketovej obrany, výsledky budú známe na jeseň. Ja vychádzam z ubezpečenia, že sa k našej bezpečnosti a záväzkom v aliancii nepostavia chrbtom.

Politický kapitál, ktorý my sme investovali do transatlantickej väzby, premrhaný určite nie je. Zmluva je podpísaná. Na nejaký čas sme ju uložili do chladničky a kedykoľvek ju môžeme vytiahnuť.“

Obama si vybral pre svoj hlavný prejav Prahu. Čo bolo pre vás najdôležitejšie z neho?

SkryťVypnúť reklamu

„Pre Česko bola dôležitá pasáž na začiatku. Je paradox, že v čase domácej politickej krízy na strunu českej národnej hrdosti musí zahrať americký prezident. Zaplať pánboh, že aspoň on. (Smiech) Pre Stredoeurópanov bol dôležitý sľub, že neobetuje spojenectvo a bezpečnosť nejakým veľmocenským hrám s Ruskom alebo s niekým iným. A pre Európanov bola dôležitá správa, že Európa zostáva hlavným spojencom a že máme rovnaké záujmy a hodnoty. Pre svet bola dobrá správa ideál, ktorý postavia.“

Vráťme sa k únii a Lisabonskej zmluve. Pre Česko je trochu hanba, že je okrem Írska jediné, ktoré ju neschválilo. Je šanca, že bude prijatá?

„Nebude to jednoduché, Lisabon nie je v Česku najpopulárnejší. A existuje riziko, že ak sa Snemovňa hlasovaním o nedôvere zachovala úplne nezodpovedne, Senát to môže oplatiť rovnakou mincou. My sme si vytvorili nejaké poistky. Máme novelu zákona, ktorá zabráni nekontrolovateľnému prenosu kompetencií bez súhlasu parlamentu, teda dúfam, že nakoniec po ťažkej diskusii Senát Lisabon odsúhlasí.“

SkryťVypnúť reklamu

Stane sa to pred írskym referendom do konca októbra?

„Určite.“

Napriek hádkam sa českí politici dokázali zhodnúť na jednej veci. Náhubkový zákon, ktorý zakazuje publikovanie policajných odpočúvaní, začal platiť 1. apríla. Médiá sú s ním veľmi nespokojné. Je to dobrý zákon?

„Vždy je to o hľadaní medzi absolútnou slobodou a istou ochranou politikov. Ja sám som pre ten zákon nehlasoval.“

Ale aj vy ste predsa počas komunizmu vydávali samizdat. Ten zákon obmedzuje médiá v investigatíve. Pri jeho platnosti by sa kauza Mrázek do médií už asi nedostala. Nepoškodí snahu o transparentnosť českej politiky?

„Jedna strana mince je, slobodné, investigatívne médiá sú palicou, ktorú demokracia potrebuje. Druhá strana mince je, že ak ide v politike o boj rôznych lobistov a účelovo informácie vynášajú, hoci je otázkou, či presne zodpovedajú pravde, potom sa nepoužívajú ako palica na kontrolu demokracie, ale ako nástroj bitia jedných druhými. Kde je tá rovnováha vám povedať neviem, musel by som si to naštudovať hlbšie.“

SkryťVypnúť reklamu

České médiá už nie sú strážnymi psami demokracie?

„Mám pocit, že kauzy, ktoré vyplávali na povrch aj s informáciami z policajných zdrojov, často neboli výsledkom nejakej trvalej poctivej práce novinárov, ale skôr dávkovaním informácií novinárom pred voľbami alebo straníckymi kongresmi. Často sa stávalo, že aféry bežali len niekoľko dní, splnili svoju úlohu a už nikto ďalej po tom nešiel.“

Česko smeruje k veľkej koalícii

Ak sa ľudovci a zelení k dohode o úradníckej vláde nepridajú, vládnuť budú spolu ODS a ČSSD.

PRAHA, BRATISLAVA. KDU-­ČSL bola jediná strana, ktorej poslanci za pád vlády nehlasovali. So svojím príspevkom k vládnej kríze v Česku sa rozhodla počkať až doteraz.

Po tom, ako sa v nedeľu všetky koaličné strany a opozičná ČSSD dohodli na úradníckej vláde, ju vedenie ľudovcov v pondelok večer odmietlo. Teraz sa v strane vedú spory o tom, či sa na zostavovaní vlády má podieľať.

SkryťVypnúť reklamu

V reakcii na rozhodnutie ľudovcov od dohody odstúpili aj zelení. Nechcú vraj asistovať vzniku veľkej koalície.

Vedeniu KDU­ČSL sa na dohode nepáči, že vláda nemá v programe schválenie Lisabonskej zmluvy a nastúpiť má už v máji. Chcú počkať do júna.

Dve najväčšie strany, občianski demokrati a socialisti za dohodou o vláde na čele so štatistom Janom Fischerom stoja. Dvom menším stranám sa rozhodli dať čas na rozmyslenie.

ODS a ČSSD majú spolu v oboch komorách trojpätinovú väčšinu potrebnú pre skrátenie volebného obdobia.

Šancu má naopak Lisabonská zmluva. „Na moju veľkú ľútosť som presvedčený, že (v Senáte) prejde,“ povedal serveru Aktuálně senátor za ODS Jaroslav Kubera.

V kuloároch sa šušká, že senátori za ODS by nakoniec reformnej zmluve mohli dať zelenú ako „naschvál“ za správanie prezidenta Václava Klausa po páde vlády Mirka Topolánka. Požiadavkou, aby sa vláda opierala o väčšinu v parlamente, Klaus znemožnil dovládnutie Topolánka do predčasných volieb.

SkryťVypnúť reklamu

Šéf ľudovcov Jiří Čunek musel otočiť. FOTO - ČTK

Pavol Szalai

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Svet

Komerčné články

  1. Majiteľka Boxito: Podnikanie zvláda vďaka multifunkčnému vozidlu
  2. Tatra banka uvádza nový produkt Digitálna hypotéka
  3. Roman Kukumberg ml.: Online hejty vedia bolieť viac ako bodyček
  4. Vitamín Cg: Kľúč k žiarivejšej a zjednotenej pleti
  5. Zachránili posledný ostrov pre čajky na Dunaji
  6. Čerstvé hlavičky sú v plnom prúde, komu dáte svoj hlas?
  7. Viete správne založiť oheň? Podľa kachliara to robíte zle
  8. NESTO ponúka nadštandardné bývanie na hranici mesta a prírody
  1. LESY SR otvorili Poľanu: Nová cesta pre ľudí aj prírodu
  2. Vitamín Cg: Kľúč k žiarivejšej a zjednotenej pleti
  3. Tatra banka uvádza nový produkt Digitálna hypotéka
  4. Zachránili posledný ostrov pre čajky na Dunaji
  5. Čerstvé hlavičky sú v plnom prúde, komu dáte svoj hlas?
  6. Viete správne založiť oheň? Podľa kachliara to robíte zle
  7. Najlepšie zdroje železa: čo jesť pri jeho nedostatku
  8. NESTO ponúka nadštandardné bývanie na hranici mesta a prírody
  1. Viete správne založiť oheň? Podľa kachliara to robíte zle 13 252
  2. Nová hala v Istropolise zaplní chýbajúce miesto na mape kultúry 9 377
  3. Pokoj, výhľady a dobrá kuchyňa? Vyberáme desať hotelov na Ischii 4 956
  4. Nová možnosť investovania s garantovaným rastom až 6 % 2 656
  5. Majiteľka Boxito: Podnikanie zvláda vďaka multifunkčnému vozidlu 2 081
  6. Bankroty a miliardové dlhy. Úspešný Trump je ilúzia 2 039
  7. Roman Kukumberg ml.: Online hejty vedia bolieť viac ako bodyček 2 038
  8. Koniec nálepkovaniu a predsudkom medzi kolegami u tohto predajcu 2 025
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Neprehliadnite tiež

Americký prezident Donald Trump.

S Hamasom sa bude treba vysporiadať, povedal americký prezident.


TASR
Americký prezident Donald Trump s obchodnou delegáciou počas rokovaní v Katare.

Prezident USA vyjadril optimizmus, že sa tak Irán vyhne vojenskému útoku.


TASR
Ilustračné foto

Posádka odmietla spolupracovať, loď eskortovali do ruských vôd.


TASR 3
Sanitka po izraelskom útoku v Gaza City

Humanitárna blokáda je porušením medzinárodného práva, píše sa v liste.


TASR 1

Sportnet

Tomáš Hubočan.

Tomáš Hubočan po 21 rokoch ukončí profesionálnu kariéru.


Hromadná potýčka na konci zápasu Slovensko - Francúzsko na MS v hokeji 2025.

Nervy a drzosť v zápase sú dobré veci, ak ich viete korigovať, hovorí slovenský útočník.


TASR
Samuel Gidi (vpravo) a Jakub Paur bojujú o loptu v zápase MŠK Žilina - FC Spartak Trnava vo štvrťfinále Slovnaft Cupu.

Mohol by sa dokonca zúčastniť aj ďalšieho kvalifikačného cyklu tejto vekovej kategórie.


Lukáš Lupták (v modrom drese) z MŠK Rimavská Sobota v zápase Partizán Bardejov - MŠK Rimavská Sobota v III. lige Východ.

Bardejov podľahol Rimavskej Sobote 1:3.


SkryťZatvoriť reklamu