SME

Olympijský Vancouver trápi vojna gangov

Drogová vojna premenila jedno z najlepších miest na svete na „hlavné kanadské mesto gangov“.

Pričastý obrázok z mesta budúcoročnej olympiády.Pričastý obrázok z mesta budúcoročnej olympiády. (Zdroj: SITA/AP)



VANCOUVER, BRATISLAVA. Prístav pri prekrásnej zátoke na úpätí hôr s výhľadom na Tichý oceán. A podľa rebríčkov jedno z najlepších miest na život na svete.

Obraz, ktorý sa väčšine vynorí pri kanadskom Vancouvri, sa v posledných mesiacoch mení. Mesto na pobreží Pacifiku je v súčasnosti jedným z najnebezpečnejších miest Kanady. A práve v čase, keď tu vrcholia prípravy na budúcoročné zimné olympijské hry.

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Od polovice januára sa vo Vancouvri stupňuje vojna drogových gangov. Za tri mesiace zaznamenala polícia okolo 50 prestreliek. Zahynulo pri nich 19 ľudí.

SkryťVypnúť reklamu

„Ako polícii nám vždy mediálni experti radia, aby sme nikdy nepriznali, že je to vojna gangov,“ povedal podľa AP šéf miestnej polície Jim Chu. „Ale buďme vážni. Je tu vojna gangov a je brutálna.“

Silný drogový priemysel

Ako sa práve pôvabný Vancouver stal miestom, kde si gangy vybavujú na uliciach svoje účty? Podľa expertov jeden z dôvodov treba hľadať vo vysokej konzumácii drog miestnymi obyvateľmi.

Za posledné dve desaťročia sem prišli žiť bohatí prisťahovalci z Kanady, či napríklad z Hongkongu. Ich deti patria medzi liberálnu mládež, ktorá vo veľkom konzumuje najmä marihuanu a kokaín. Podľa jedného z prieskumov z roku 2006 viac vancouverskej mládeže fajčí marihuanu ako cigarety.

Buďme vážni. Je tu vojna gangov a je brutálna.

Jim Chu, šéf vancouverskej polície

SkryťVypnúť reklamu

Kým konope si pestujú domáci a vo veľkom ho exportujú na juh, kokaín sa do mesta začal dovážať drogovými cestami z Mexika a Spojených štátov. Drogový priemysel je vďaka tomu podľa britského denníka Independent tretím najsilnejším priemyselným odvetvím v provincii.

Spojené národy útočia

Nárast súčasného násilia vo Vancouvri súvisí s vojnou medzi vládou a drogovou mafiou, ktorá momentálne zúri v Mexiku. Kanaďanom sa z tohto dôvodu znížili dodávky kokaínu. Jeho cena sa takmer zdvojnásobila. A tak vancouverské gangy s poetickými názvami ako Spojené národy, Nezávislí vojaci, Červení škorpióni či Pekelní anjeli bojujú o nadvládu na trhu. „Títo ľudia tak prichádzajú o biznis. A iba najsilnejší prežijú,“ povedal pre rádio PRI policajný superintendant Pat Fogarty.

SkryťVypnúť reklamu

Pri prestrelkách však nezomierajú iba kriminálnici. A smrť náhodných „civilistov“ spôsobuje nepokoj medzi obyvateľmi. „Skutočne sa bojím chodiť večer von,“ povedal AP jeden sociálny pracovník. „Mení sa to tu na americké mesto.“

Na rozdiel od najhorších miest v Spojených štátov, ako sú Chicago či Detroit, však gangy nebojujú v chudobných častiach s menšinovým obyvateľstvom.

Vo Vancouvri sa strieľa v tichých bohatých predmestiach, pri obchodných domoch či zelených parkoch.

Pokazí si olympijský imidž?

Miestne úrady sa už začínajú báť, že súčasné násilie môže ohroziť imidž mesta, ktoré na budúci rok privíta na olympiáde športovcov a turistov z celého sveta. „Hodil som si do Google Vancouver, násilie gangov a bolo to všade,“ povedal podľa Vancouver Sun miestny poslanec Geoff Meggs.

SkryťVypnúť reklamu

Turisti sa už začínajú pýtať, či je bezpečné prísť na olympiádu. Úrady ich uisťujú, že v tom čase bude na ich ochranu dohliadať 15­tisíc policajtov.

Situáciu sa snaží dostať pod kontrolu miestna polícia, ktorá v posledných týždňoch zmenila taktiku. Snaží sa zatknúť čo najviac gangstrov za menšie priestupky. Verí, že tak vojnu zastaví.

Niektorí skeptici však varujú, že po zadržaných členoch gangov sa vytvoria voľné miesta. A chopia sa ich noví a menej disciplinovaní gangstri, čo problém nevyrieši.

Ako dodáva Independent, vojna by sa mohla skončiť, ak by jeden z gangov získal nadvládu. Podobne, ako to bolo pred 15 či 20 rokmi.

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Svet

Komerčné články

  1. Zober loptu, nie mobil. Cieľom je prepojiť úspešných športovcov
  2. Hodnotenie profesionála: Ako je Turecko pripravené na leto?
  3. Slováci investujú viac, vo fondoch majú už 14 miliárd eur.
  4. Otvorili najmodernejšiu kliniku pre neplodné páry na Slovensku
  5. Slovenské dôchodky nemá kto zachrániť
  6. Plátené tašky a opakované použitie
  7. Kupujete si dovolenku? Nezabudnite na poistenie storna!
  8. Národný futbalový štadión prináša do ekonomiky milióny
  1. Príbeh firmy, ktorá si získala celé Slovensko
  2. Zober loptu, nie mobil. Cieľom je prepojiť úspešných športovcov
  3. Čo vám hrozí, keď si neliečite alergiu
  4. Hodnotenie profesionála: Ako je Turecko pripravené na leto?
  5. Slováci investujú viac, vo fondoch majú už 14 miliárd eur.
  6. Oslava ako v Hollywoode: Kaufland má narodeniny, pozýva aj vás
  7. Slovenské dôchodky nemá kto zachrániť
  8. Otvorili najmodernejšiu kliniku pre neplodné páry na Slovensku
  1. Otvorili najmodernejšiu kliniku pre neplodné páry na Slovensku 17 461
  2. Slovenské dôchodky nemá kto zachrániť 6 174
  3. Národný futbalový štadión prináša do ekonomiky milióny 5 689
  4. Ženy nepatria za volant? Majiteľ autoškoly má iný názor 4 594
  5. Hodnotenie profesionála: Ako je Turecko pripravené na leto? 4 528
  6. Plátené tašky a opakované použitie 4 168
  7. Prenájmom bytu môžete zlepšiť životy 2 099
  8. Vírus HPV môže mať až 80% sexuálne aktívnych ľudí 2 035
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Neprehliadnite tiež

Sinwár získal post mučeníka.

Izraelský premiér už 28. mája potvrdil, že armáda zabila vodcu militantov.


TASR 4
Miesto incidentu v Passau.

Medzi piatimi zranenými je aj jeho manželka a päťročná dcéra.


TASR
Andrej Babiš.

Vládna koalícia Spolu by mala 22,3 percenta a hnutie STAN 10,8 percenta hlasov.


SITA
Maďarský premiér Viktor Orbán.

Zhromaždenie sa bude konať v meste Montargis.


TASR 5

Sportnet

Portugalsko - Španielsko: ONLINE prenos z finálového zápasu Ligy národov.

Sledujte s nami ONLINE prenos z finálového zápasu Ligy národov: Portugalsko - Španielsko.


Novak Djokovič oslavuje vo finále Australian Open 2012.

Pozrite si zoznam najdlhších finálových zápasov histórie na grandslamových turnajoch.


Tréner Julian Nagelsmann.

Nemecko na domácej pôde neuspelo v zápase o 3. miesto v Lige národov, keď podľahlo Francúzsku.


TASR
Slovenské volejbalistky v zápase proti Čiernej Hore v Zlatej Európskej lige 2025.

Vďaka triumfu sa v tabuľke dostali na 3. miesto.


TASR
SkryťZatvoriť reklamu