L'AQUILA, BRATISLAVA. Ulice plné trosiek a prachu, vyplašené domáce zvieratá, pobehujúce zúfalo po meste, stovky ľudí v pyžamách, ktorí sa nechápavo pozerajú na to, čo ostalo z ich domov. Taliansky región Abruzzo, neďaleko Ríma, sa včera zobudil do dňa, ktorý médiá označili za najväčšiu tragédiu v krajine od roku 1980.
Zemetrasenie, ktoré krátko po tretej ráno vyhnalo z domov obyvateľov mesta L'Aquila, zabilo najmenej 150 ľudí, zranilo ďalších 1500 osôb a zničilo viac než polovicu budov historického centra.
FOTOGALÉRIA NIŽŠIE V ČLÁNKU.
Rozhovor so seizmológom: Nezabíjajú otrasy, ale budovy - KLIKNITE
Tisícky starých budov padlo „Zemetrasenie v sile 6,3 stupňa Richterovej škály, považované za mierne, malo tridsaťkrát väčšiu intenzitu, ako to, ktoré v roku 1980 zničilo mesto Irpinia,“ citoval denník Corriere della Sera šéfa Národného centra pre zemetrasenia, Giulia Selvaggiho. Na juhu Talianska vtedy zahynulo 2700 ľudí.
„Spal som vonku, a to mi zachránilo život,“ povedal denníku La Stampa študent Valerio, ktorý so slzami v očiach pomáhal záchranárom odhrabávať trosky päťposchodovej ubytovne na via Rossi, ktorá sa po otrasoch zrútila. Na druhom poschodí spali jeho piati spolubývajúci. „Dúfam, že ich vytiahnu živých,“ dodal Valerio.
Massimo Cialente, starosta mesta L'Aquila, vyzval ľudí, aby opustili centrum. Otrasy v stredovekom mestečku zničili alebo poškodili asi 15-tisíc budov. Väčšina z nich bola postavená pred stovkami rokov, po porušení statiky tak hrozí zrútenie aj tým, ktoré ešte stoja. Preto viac než 70-tisíc ľudí evakuovali.
Záchranné práce pokračujú Najničivejšie zemetrasenia v Taliansku 2002
Zemetrasenie v juhotalianskom meste San Giuliano di Puglia si vyžiadalo 30 obetí vrátane 27 žiakov a ich učiteľa. 1997
Zemetrasenie v časti Umbria pripravilo o život 13 ľudí a spôsobilo nenapraviteľné škody na kultúrnych pamiatkach. 1980
Pri zemetrasení neďaleko Neapolu zahynulo takmer 3000 ľudí, 9000 ďalších utrpelo zranenia a 30 tisíc Talianov prišlo o svoje domovy. 1976
Zemetrasenie na severovýchode Talianska pripravilo o život asi tisíc ľudí. 1908
Otrasy zeme s magnitúdom 7,2 pripravili o život 70 tisíc obyvateľov Messiny.
Taliansky premiér Silvio Berlusconi vyhlásil v krajine stav pohotovosti a zrušil svoju cestu do Moskvy. Len v L'Aquile je nasadených 1500 požiarnikov, záchranárov a policajtov. Tí sa pokúšajú nájsť a zachrániť ľudí, ktorých doma privalili padnuté strechy.
Mesto zriadilo štyri stanové tábory pre tých, ktorí prišli o strechu nad hlavou. Na štadióne len do popoludnia rozdali pre postihnutých asi šesťtisíc tanierov cestovín. „Na nikoho nezabudneme,“ citoval premiéra denník La Repubblica.
Minister zdravotníctva Maurizio Sacconi vyzval pre nedostatok krvi na hromadné darcovstvo. Polícia už zatkla niekoľko ľudí, ktorí sa pokúšali vyrabovať opustené domy.
Spoluúčasť s obeťami prírodnej katastrofy vyjadrili viacerí svetoví lídri, vrátane tureckého prezidenta Abdullaha Güla a amerického prezidenta Barack Obamu, ktorý je na návšteve Ankary. Pápež Benedikt XVI. uistil o svojich modlitbách za obete zemetrasenia.
Ako potvrdil pre TASR hovorca Ministerstva zahraničných vecí SR Ján Škoda, medzi obeťami ani zranenými osobami nie sú občania SR. Podľa agentúry AFP je medzi obeťami aj jeden občan Českej republiky.
Vedec nešťastie prorokoval. Sekol sa o týždeň
Zemetrasenie zastihlo ľudí nepripravených, keď spali. Ženy chránili svoje deti pred troskami vlastným telom.
L'AQUILA, BRATISLAVA. Tridsať sekúnd potreboval ničivý živel, aby rozdrvil stáročné skvosty talianskej renesancie. Tisícky budov v hornatom mestečku, ktoré založili v 13. storočí, padali včera ráno na chvejúcu sa zem ako domčeky z karát.
Zemetrasenie neušetrilo miestnu univerzitu, ktorú navštevuje asi 27tisíc študentov. Nevydržala ani zvonica chrámu v centre mesta, ktorého úzke uličky, starobylé kostoly a barokové budovy lákali do provincie Abruzzo tisícky turistov.
„Dnes som sa znovu narodil,“ opisoval svoje pocity denníku La Stampa hudobný skladateľ Maurizio Marino, ktorý bol v tom čase ubytovaný v jednom z miestnych hotelov. Budova, v ktorej spal, sa zrútila.
„Myslel som na smrť. Našťastie, stropné trámy to vydržali,“ povedal rozrušený šéf orchestra Cittá Aperta. Mnohí však také šťastie nemali. Na uliciach ležali mŕtve telá ľudí, ktoré ich príbuzní vytiahli spod trosiek.
Zavaleným často pomohol mobilný telefón. Dvadsaťročný študent, ktorý skončil pod troskami zničeného internátu, stihol zavolať sestre, ktorá zalarmovala požiarnikov. Tí dorazili pred tým, ako by sa zavalený mladík zadusil.
V štvrti San Gregorio zase vytiahli spod sutiny živé dvojročné dieťatko. Zachránila ho jeho matka, ktorá ho pred padajúcimi stenami prikryla vlastným telom. Ťažké zranenia však neprežila.
Počet obetí stúpal z hodiny na hodinu. Môže trvať niekoľko dní, kým budú známe presné čísla. „Táto oblasť je krajinou dôchodcov. Kým sem neprídu ich deti a nepovedia, koho nenašli, nikto to nezistí,“ citoval denník Corriere della Sera šéfku regiónu L'Aquila Stefaniu Pezzopaneovú.
Pred ničivým zemetrasením v oblasti Abruzza varoval už na konci marca seizmológ Giampaolo Giuliani z Národných laboratórií Gran Sasso.
Mesiac sledoval oblasť a na základe množstva radioaktívneho plynu radón, ktorý sa uvoľňuje spod zeme pred tektonickými pohybmi, predpovedal zemetrasenie na 29. marca.
Civilná obrana ho obvinila zo šírenia poplašných správ. Jeho proroctvo sa však naplnilo, o týždeň neskôr.
Tomáš Hudák
Zemetrasenia v Európe
17. februára 2009 - TURECKO - Mierne zemetrasenie s magnitúdou 5,0 zasiahlo provinciu Kütahya v severnom Turecku. Neboli hlásené nijaké škody ani zranenia a epicentrum zemetrasenia bolo v meste Simav. Seizmológovia zaznamenali otrasy o 6.28 h (SEČ).
16. februára 2009 - GRÉCKO - Zemetrasenie otriaslo oblasťou juhozápadného Grécka, avšak neobjavili sa správy o zraneniach osôb či materiálnych škodách. Otrasy mali silu 5,4 stupňa Richterovej škály a epicentrum bolo južne od ostrova Zakynthos v Iónskom mori.
23. decembra 2008 - TALIANSKO - Zemetrasenie v sile 5,2 stupňa Richterovej stupnice zasiahlo značné územie na severe Talianska. Epicentrum otrasov sa nachádzalo medzi mestami Parma a Reggio Emilia. V Parme neďaleko epicentra registrovali miestni občania dva silné otrasy zeme, v oblasti došlo k čiastočnému narušeniu telefónnej siete.
16. decembra 2008 - ŠVÉDSKO - Najsilnejšie zemetrasenie za ostatných sto rokov otriaslo v skorých ranných hodinách južným Švédskom a časťami susedného Dánska. Pri otrasoch sa zrútilo niekoľko stien budov. Podľa seizmologického inštitútu vo švédskej Uppsale zemetrasenie v sile 4,5 až 5,0 stupňov Richterovej stupnice bolo najsilnejšie vo Švédku od roku 1904. Epicentrum otrasov zeme bolo 60 kilometrov východne od mesta Malmö a približne deväť kilometrov severovýchodne od Ystadu. Postihnutá bola aj dánska metropola Kodaň a časti severného Zélandu.
13. decembra 2008 - GRÉCKO - Zemetrasenie so silou 5,2 stupňa Richterovej stupnice otriaslo stredným Gréckom. Jeho epicentrum sa nachádzalo asi desať kilometrov na juh od mesta Lamia, vzdialeného od Atén 220 kilometrov.